Elhelyezkedés, terület
Gomba község Pest megye középső részén a Gödöllői-dombság déli lankáin helyezkedik el, Budapesttől 50, Monortól 9 km-re. Területét a Gombai-patak szeli át, amely a Tápióba folyik, a település Duna és a Tisza vízgyűjtő területének határán van. Gomba közigazgatási területe 3.976 Ha, melyből 284 Ha a belterület. A központi belterületen kívül – három részletben – összesen 21,5 Ha belterülete van, Felsőfarkasdon, Alsófarkasdon és Tetepusztán, valamint 14,5 Ha üdülőterülete található a Gombai halastó partján. A település természeti adottságai és természeti értékei páratlanok.
Közigazgatás, népesség
Az önkormányzat megalakulásától 2007. végéig a szomszédos Bénye községgel közös körjegyzőség útján – gombai székhellyel- látta el a közigazgatási feladatokat. 2008. január 1-től a Községházán önálló polgármesteri hivatal működik. A lakosságszám 2010. január 1-én 3022 fő volt, akik mintegy 1000 háztartásban élnek.
Közművek, úthálózat
1950-es évektől elektromos áram, 1977-től ivóvíz, 1993-tól földgáz, 1995-től telefon és kábeltelevízió, 2003-tól a szennyvízcsatorna-hálózat is elérhető (a település 262,5 Ha területű központi belterületén). A települési úthálózat ~90%-a 1994-ben lett először aszfaltozva. Az aszfaltozást követő közműépítések és a feszíni vízelvezetés hiányosságai megviselték a burkolatot, de az önkormányzati utak többsége 2010-ben megújult. A településen áthaladó 3113-as jelű országos összekötő út állapotán sokat javított a 2014 márciusában végrehajtott burkolatfelújítás. A közvilágítás bővítése és korszerűsítése a 2002-ben fejeződött be.
Oktatás
Az 1948 óta működő két csoportszobás óvoda 1979-ben egy, majd 2005-ben további két csoportszobával bővült. Az így már ötcsoportos intézmény 2005. szeptember 3-án vette fel a Gólyafészek Óvoda (Bajcsy-Zs. u. 6.) nevet.
Az alapfokú oktatás helye a Fáy András Református Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola (Iskola u. 2.). Az iskola fenntartója 2007-től újra a Gombai Református Egyházközség.
Egészségügy, szociális ellátás
A gombai Egészségházban [Gomba, Szemők Balázs tér 1.] háziorvos, fogorvos és természetgyógyász rendel, valamint itt üzemel a védőnői szolgálat is. A községben működik gyógyszertár. Az orvosi ügyeletet [(29) 410-044] a Monor és Környéke Háziorvosi Ügyeleti Alapellátási Társulás által megbízott Emergency Service Kereskedelmi és Egészségügyi Szolgáltató Kft. Monorról látja el.
A szociális ellátórendszer helyi működtetésében részt vesz a Monori Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat, a házi segítségnyújtást biztosító (üllői székhelyű) önkormányzati társulás, valamint a szociális étkeztetés kapcsán – a GTÜ Közhasznú Nonprofit Kft. üzemeltetésében – az önkormányzati főzőkonyha. Az egyéb belterületeken (Felsőfarkasd, Tetepuszta) lakók életét a tanyagondnoki szolgálat segíti.
Kultúra, közélet
A település elismerésre méltó kulturális életében a közművelődési szolgáltatási helyeken kívül (Civilház [Kossuth tér 4.], Rendezvényház [Kossuth tér 21.]) számos szervezet tevékenykedik. 2010-től megtörtént a feladatellátási helyek bővítése és átalakítása.
A falu közélete az utóbbi években felvirágozni látszik. 1999-től 2011-ig a községnek önálló helyi újságja volt Csiperke néven, mely havi rendszerességgel tudósított a falu életéről.
Közbiztonság
A rendőri jelenlét növekedett a településen. Korábban a szomszédos két településsel közös egyetlen körzeti megbízott helyett már önálló gombai rendőri körzet került kialakításra. A 2013 augusztusában átadott közbiztonsági központ a rendőr mellett a szervezetten működő polgárőr szolgálat számára is elhelyezést nyújt.
Sport
A községi sportélet – a szükséges fedett létesítmények hiánya miatt – nem mondható elfogadhatónak, ennek javulását csak a sorozatban elvégzett sportberuházások eredményezhetik. A kisméretű, világítással is rendelkező füves sportpálya mellé a jövőben egy öltöző épül, valamint 2013 áprilisában átadásra került egy aszfaltburkolatú kézi- és kosárlabda pálya is. Jelenlegi szűkös termeinkben nagy sikernek örvend a Kempo edzés.
Idegenforgalom
A vendégvárás, vendéglátás nem honosodott még meg igazán, de kezdeti jelei már biztatóak. A gombai határ számos szabadidős elfoglaltságra nyújt remek lehetőséget a gyalogtúrától a lovaglásig, a horgászattól a vadászatig egyaránt. A turizmus fejlődését szolgálja a 2005-ben átadott helytörténeti túraútvonal és a természetismereti tanösvény is, valamint részei vagyunk a “Túra a Naprendszerben” elnevezésű turisztikai hálózatnak.
Munkalehetőség
A község területén nincsenek ipari üzemek, így ami előny a környezetünk megőrzésénél, hátrányt jelenthet a munkahelyek terén. A gombai munkavállalók igen nagy számban ingáznak a környező városokba és a fővárosba.