1. Bárczay-Patay-Szemere-Máriássy kastély
Épült: a XVII. sz. elején – barokk
Eredetileg földszintes, „L” alakú épület, 1640 körül Fáy IV. István és ecsédi Reőthy Kata lakta, majd a Fáy-nemzetség számtalan leszármazója. 1773-ban Bárczay András és Árva Fáy Kata emeletesre bővítik. 1805-től Bárczay Pál alispán, királyi kamarás és ludányi Bay Judith, majd báji Patay II. József és Bárczay Etelka, 1890-től szemerei Szemere Huba és báji Patay Anna, 1928 tól az 1951-es kitelepítésig márkus- és batizfalvy dr. Máriássy Mihály és családja lakta.
- báji Patay II. József (1797-?) a reformkori ellenzék vezére, Kossuth legfőbb kortese. 1849 januárjában Ő, Szemere Bertalan és Horváth Mihály menekítette a Szent Koronát. Egy éjszakán át kastélyában rejti el. Erre utal a község millenniumi emlékműve.
A kastélyban jelenleg a termelő szövetkezet irodái vannak.
2. Patay kastély
Épült: a XVIII. sz. végén – klasszicista
1795-ig birtok- és gazdasági központ, a ráépülő kastélyt báji Patay I. József (1740-1819) és Fáy Bora családja lakta. 1820-tól unokája II. József és Bárczay Franciska, majd 1861-től báji Patay Ferenc és báró Podmaniczky Gizella élt itt. 1940-ig báji Patay III. József birtokolta.
- A kastély neves vendégei voltak: Nyáry Pál, Schodelné Klein Rozália, Ráday Gedeon, Wartensleben Ágoston, Fáy András.
A kastély jelenleg felújításra vár, nem látogatható.
3. Fáy kúria
Épült: a XVIII. sz. végén – barokk, klasszicista elemekkel
Fáji Fáy Mihály és András építtetik, és a nemzetség számtalan leszármazottja élt itt. A család kihaltával 1870-től más-más nemesi, közjogi méltóság birtokolta (Báró Seldeneck, Péchy, Szcitowszky, Kenyeres). Ma az önkormányzat és hivatala működik itt.
- Fáy András (1876-1864) a „magyar Lafontaine és a Haza Mindenese” gyakran tölti itt gyermekkori nyarait, felnőtten is évekig élt itt, gazdálkodott.
- A kúria gyakori vendégei voltak: Bajza József, Czuczor Gergely, Kazinczy Ferenc, Kölcsey Ferenc, Szemere Pál, Vörösmarty Mihály.
A kúriában jelenleg a Polgármesteri Hivatal működik.
4. Puky-Perczel kúria
Épült: a XVIII. sz. végén – klasszicista
A kúriát Fáy Ferenc építteti leánya, Kata és bizáki Puky András részére nászajándékul. A Puky-család kihaltával 1890-től Szentiványi Farkas, 1910-től Csonka András, 1925-től bonyhádi Perczel László és családjaik éltek itt.
- A kúriában gyakran vendégeskedett Katona József, aki a Bánk bán egyes jeleneteit is Gombán írta meg.
A kúria felújított állapotban családi házként szolgál.
5. Wartensleben kúria (Felsőfarkasd)
Épült: 1825 körül – klasszicista, már teljesen átépítették
Exteni Wartensleben Károly építteti vadásztanyának, majd 1830-tól 1894-ig fia: Ágoston és családja lakta. A hőn szeretett „Liber gróf” a szabadságharc dandárnoka, Kufstein várának foglya volt, haláláig (1875) itt élt és gazdálkodott.
6. Szüts kúria
Épült: 1820 körül – késő barokk, jelentősen átépítették
Szüts Ábrahám közbirtokos építteti és családja itt élt kihaltáig. Hosszan elnyúló, tornácos épület, a Patay kastéllyal szomszédos. 1945 után Fekete János hadfőmérnök és családja élt itt, majd sűrűn cserélt gazdát a kúria.