E8. napirendi pont
Előterjesztés
a képviselő-testület 2010. március 25-én megtartandó ülésére
Tárgy: Javaslat az önkormányzati utak felújítási és fejlesztési programjának végrehajtási ütemeire
Előterjesztő: Lehota Vilmos polgármester
Előkészítő: -
Ügyiratszám: 572/2010.
Véleményező: valamennyi bizottság
Tisztelt Képviselő-testület!
A 2009. évi munkánk során már több alkalommal napirendre került a község úthálózatának felújítása. A Képviselő-testület a 48/2009. (III.26.) számú határozatával tanulmányterv elkészíttetését döntötte el, amelyhez 1.500.000,- Ft előirányzatot biztosított. A beérkezett tervezői ajánlatokban szereplő tervezési díjak alapján meghozott 68/2009. (IV.23.) számú képviselő-testületi határozat a tervezési tevékenységet pontosította: egyrészt az egyes önkormányzati utak csapadékvíz elvezetésének felülvizsgálatára és a legszükségesebb teendőkre vonatkozó diszpozíció elkészítésére, másrészt az egyes önkormányzati utak burkolat felújításának koncepció tervének elkészítésére.
Az elkészült tervek alapján – látva a kivitelezési költségek nagyságrendjét – a finanszírozásról és a kivitelező kiválasztásáról párhuzamosan lefolytatott közbeszerzési eljárások keretében gondoskodott az önkormányzat, de a kivitelezés alapjául szolgáló keret-megállapodás 2009. november 20-i aláírása után nem nyílt lehetőség a program végrehajtásának 2009. évi kezdésére.
Felelősséggel csak a téli csapadékos időszak nyomainak felszáradása után, 2010. április 15. napját követően tud útfelújításba kezdeni a kivitelező, akivel az elmúlt hetekben lefolytattuk az első ütemek tartalmi egyeztetését.
Kis mértékben emelkedtek a beavatkozás mennyiségi szorzói a 2009. júniusi mérnöki becsléshez képest, de a megtervezett 7,5 km-es szakasz felújítását, illetve az 550 fm útalap készítését fedezni tudja a 2010. évi költségvetési előirányzat, azonban a teljes úthálózat felújításához nem elegendő. A keret-megállapodás aláírását követő egy éven belül, vagyis 2010. november 20-ig a kivitelező nem emelheti meg a közbeszerzésben rögzített egységárakat, ezért javaslom a program túlnyomó – a költségvetési előirányzattal fedezhető – részét még eddig a dátumig végrehajtani. A közmeghallgatás előtt még tisztáztuk azokat a nagyságrendi mennyiségeket, amelyek befolyásolják a program végrehajthatóságát, ezért tudtam beszámolni a teljes felújítás helyett a teljes úthálózat járhatóvá tételéről. Végső számítások alapjául az általam készített – minden utcát tartalmazó – összesítő táblázatot tekintettük. (A táblázatot előterjesztésemhez mellékelem. A táblázat minden utcát tartalmaz, de nem javaslom részletes munkalap kinyomtatását, mivel az adatmennyiség tetemes, és kinyomtatva még nehezebben kezelhető. Nyomtatásra alkalmasabb a konzultációs szakaszhoz készített munkalap, illetve annak összesített táblázata.)
Két utcában (Bocskai István utca, Iskola utca-Rózsa utca köz) még használható útalap sincs, ezért ezeken a közterületeken az útalap elkészítése indokolt. Ezt a két szakaszt a kiválasztott kivitelező felmérése alapján szerepeltettem a táblázatban (5,4 millió forinttal), és ezen számítások alapján támasztottuk alá a 2.1 hitelcél 4,9 millió forintos hitelét. Az adott szakasz külön színnel jelölve megtalálható a táblázat elemi és összesített oszlopaiban. A beavatkozás beruházásnak minősül, erre a célra külön előirányzatot biztosít a 2010. évi költségvetés, amely elegendő a két utca útalap-építéséhez és járulékos munkáihoz.
A 2009 júniusában megtervezett – három tervkötetnyi – útszakasz közbeszerzési egységárakon számított felújítási költsége 116.847.547,- Ft. A terveken a Kölcsey utcából csak 150 méter hosszú szakasz szerepel (Arató hp. utca és a Vár utca között), illetve a Vár utcából az utolsó 40 méter már nem belterületi szakasz, így az szintén nem szerepel a pályázati terveken. Három további utcának (Bercsényi, Iskola, Jókai) csak a vízelvezetési gondok miatt szükségesnek tartott szakaszait terveztettük meg. A pontos tervezési területek visszakereshetők a 2009. november 19-i ülésre készített előterjesztés cd-mellékletéről.
Az említett utcákon kívül az Akácfasor utca két szakaszán szintén útalap építésére van szükség, a 37-39 szám között (kis-Fáyis) 70 méter, az utca végén 166 méter hosszú szakaszon. Az Akácfasor utcánál az útalap építés mennyiségei külön szerepelnek a terv mennyiségei mellett.
A 2010. évi költségvetés 142.142.000,- Ft előirányzatot biztosít az útfelújításokra. A már megtervezett 7,5 km útszakasz közbeszerzési egységárakon számított 116.847.547,- Ft-ján felül ~25 millió forintnyi előirányzat áll rendelkezésre a részben megtervezett utcák további szakaszainak felújítására, illetve a maradék utcák járhatóvá tételére. A keret felhasználásának szempontjait az alábbiakban javaslom rögzíteni:
I. A tervekben csak részben érintett utcák további felújítandó – és 2010-ben felújítható – részét be kell vonni a programba, hogy egy menetben, szükségtelen többletköltségek nélkül készüljön el a felújítás.
II. A kevés hibával bíró utcaburkolatokat szakszerűen elvégzett kátyúzással meg kell óvni a további károsodástól, megelőzve a nagyobb fedezetigényű felújításokat.
III. A 25%-nál nagyobb részben beépítetlen utcák útburkolatát csak a használhatóságukhoz elengedetlenül fontos mértékben kell karbantartani, feljavítani, mivel a terület feltöltése és a várható építkezések beszállításai erősen rongálják az útburkolatot.
I.
Terven kívüli felújítások
A szempontok mentén haladva a fentebb említett öt utca további felújítási igényét kell meghatározni.
· A Vár utca „külterületi” 40 folyóméter útjának felújítása nem lehet kétséges, hiszen jelenleg is aszfaltozott. Az útszakasz felújításának mennyiségei a táblázatban külön megtalálhatóak, becsült költsége 752.400,- Ft.
· A Jókai utca önkormányzati szakaszát csak a Kis-Szurdiktól az első befogadó árokig terveztettük meg. A Patay-kastély felső kapujától az országos közútig tartó ~80 méteres szakasz felújításának mennyiségei a táblázatban külön megtalálhatóak, becsült költsége 1.455.300,- Ft.
· A Bercsényi utcára a patak hídjától 270 fm hosszan készültek tervek a vízelvezetés miatt. A Bajcsy-Zsilinszky utcától a hídig, illetve a tervezési szakasz végétől a 2009-ben elkészült támfal végéig javaslom kiterjeszteni a felújítást. A lehatárolás indoka, hogy a támfalon felül idén kezdődik el az utca közműveinek kiegészítése és az utca meghosszabbítása. A Bercsényi utca esetében még mindig fennáll a 2009. novemberi 19-i ülés előterjesztésében is említett késleltetési ok, mivel a telekalakításokhoz szükséges föld elhordását a folyamatban lévő peres ügy akadályozza. Javaslom az utca burkolat-felújítását legalább a nagyobb mennyiségű föld elhordásáig, vagy a külterület felé meghosszabbított út kialakításáig elhalasztani. Javaslatom indoka, hogy az eredetileg tervezett 270 fm útszakaszon felül a ~200 fm további szakasz (amelynek mennyiségei a táblázatban külön megtalálhatóak) felújításának becsült költsége 3.843.663,- Ft, így összességében 8.473.713,- Ft-ot képvisel a programban a Bercsényi utca.
· Az Iskola utca középső 150 méteres szakaszán nem volt megfelelő a felszíni vízelvezetés, ezért csak oda készült – a vízkezelést is magába foglaló – felújítási terv. Az utca első 100 méteres szakaszán még vasból készült víznyomócső van használatban, annak cseréjéig a felette lévő útburkolatot nem érdemes felújítani. A tervezési szakasz végétől – az út kevésbé forgalmas szakaszán – kátyúzással is használható marad az út burkolata. Az Iskola utcában a ~250 fm terv nélküli útszakasz felújításának mennyiségei a táblázatban külön megtalálhatóak, becsült költsége 4.716.864,- Ft
· A Kölcsey utca az egyike a legrégebben aszfaltozott utcáinknak. A régi aszfaltburkolat folytatásaként tekinthetjük a 150 méteres „pályázati” szakaszt, amely jelenleg rossz minőségű, viszont az alacsonyabb forgalmú Vár utcai torkolat utáni szakasz burkolatán még kátyúzással lehet javítani. A Jókai utcától számított ~550 méter hosszú, régen aszfaltozott út felújítására nagyon keveset, illetve nagyon sokat is rá lehetne költeni 3 és 10 millió forint között. Az útpályának jó útalapja van, amely végig egy irányba, a mellette lévő árok felé lejt. Az utca burkolata ott ment tönkre, ahol az útról nem tudott az árokba eljutni a csapadékvíz, és szinte mindenhol csak az árok felőli oldal sérült. Javaslom, hogy a Kölcsey utca 14. és 16. számú ingatlanok közötti határtól az Arató házaspár utca torkolatáig kapjon egy oldali (az árok felől) süllyesztett szegélyt és új burkolatot az út. A Jókai úti torkolattól az új aszfaltszőnyegig terjedő szakaszon kátyúzással javítsuk az úthibákat. A ~370 méter hosszan egyoldali szegéllyel készülő útfelújítás mennyiségei a táblázatban külön megtalálhatóak, becsült költsége 5.979.107,- Ft
A fentebb említett Akácfasor utca az iménti öt utca sorsát osztja, hiszen a terven felül kell építeni 236 fm hosszú útalapot, amelynek mennyiségei a táblázatban külön megtalálhatóak, becsült költsége 3.484.130,- Ft.
Az Akácfasor utca, a Bercsényi utca, az Iskola utca, a Jókai utca, a Kölcsey utca, illetve a Vár utca tervezett szakaszain kívüli becsült költségek összesen 20.231.464,- Ft-ot tesznek ki, amely a terv szerinti 7,5 km szakaszra számított 116,8 millió forinttal együtt meghaladják a 137 millió forintot, és ezzel 9 km út újulhat meg.
II.
Kátyúzás
Az Ady Endre utca, Bajcsy-Zsilinszky Endre út, Felsőfarkasd, Harcvölgyi út, Patay József utca, Rózsa utca, Szemere Huba utca, Szőlő utca vonatkozásában csak néhány kátyú rontja az útburkolat használhatóságát, amelyet még szakszerűen meg lehet szüntetni komolyabb felújítási költség nélkül. Habár nem belterület, de önkormányzati tulajdonú közút a 0302 hrsz-ú külterületi (régi „tyúkászati”) bekötőút, amelyen szintén kátyúmentesítést kell elvégezni. A beavatkozás becsült költsége 1.350.843,- Ft, amely 160 m2 kátyúzást és 140 m2 padkarendezést foglal magába.
III.
Nem teljes beépítettségű utcák
A Szőke Ferenc utca és a Völgy utca esetében a már jelenleg is rossz minőségű útburkolat a szinte folyamatos telekfeltöltés és az építkezési beszállítások következtében erősen romlik. A beépítés nagyobb arányáig a két utcában – a korábbi előterjesztés alapján megerősítve – csak a használhatóság szintjét javaslom fenntartani, illetve kisebb mértékben emelni. A Völgy utcában a kivitelező javaslata alapján elegendő lenne 100 m2 felületen kátyúzással megszüntetni a burkolat egyenetlenségét. A Szőke Ferenc utcában sok szakaszon az útalap megerősítésére van szükség, amelynek rétegvastagságából még a bevágás-készítés mennyisége is függ. Az építkezések idejére átmenetileg beeresztett makadámburkolat jelenthet megoldást a használhatóságra és a szűkös költségvetési forrásokra is.
Összegzés
A 142,1 millió forintos felújítási és az 5,4 millió forintos beruházási (összességében 147,5 MFt) út előirányzat terhére a tervezett mennyiségek és az érintett utcák tekintetében kiegészített becslések, valamint az útalap-építések, illetve a kátyúzás összesítve 143.869.207,- Ft költséget mutatnak, amely jelenleg 2,5% tartalékot jelent.
Kérem Képviselőtársaimat, hogy az alábbi utcák esetében döntsenek a kivitelezés megkezdéséről a mellékletben szereplő tervezett mennyiségek alapján:
Csak útalap építés:
Bocskai István utca, Iskola-Rózsa köz.
Útburkolat felújítás:
Akácfasor út, Arató házaspár utca, Bartók Béla utca, Bercsényi Miklós utca, Deési Pál utca, Demtsa Pál utca, Dózsa György utca, Fáy András utca, Ibolya utca, Iskola utca, Jókai Mór út (önk-i szakasz), József Attila utca, Katona József utca, Kölcsey Ferenc utca, Liliom utca, Nefelejcs utca, Petőfi Sándor utca, Rákóczi Ferenc út (önk-i szakasz), Szegfű utca, Vár utca, Viola utca.
Szükséges kátyúzás:
Ady Endre utca, Bajcsy-Zsilinszky Endre út, Felsőfarkasd, Harcvölgyi út, Patay József utca, Rózsa utca, Szemere Huba utca, Szőlő utca, illetve 0302 hrsz-ú bekötőút.
Ismét megemlítendő, hogy a 2009. november 19-én tárgyalt előterjesztésben csak feltétel teljesülése esetén javasoltam a Bercsényi utca és az Iskola utca felújítását megkezdeni. Amint fentebb jeleztem, a Bercsényi utca esetében még mindig fennáll az ok. Javaslom az utca burkolat-felújítását legalább a nagyobb mennyiségű föld elhordásáig, vagy a külterület felé meghosszabbított út kialakításáig elhalasztani. Az Iskola utca esetében nem áll fenn a halasztás oka, mivel a tervbe vett lakóterületi bővítés, és az ehhez szükséges közműfejlesztés meghiúsulni látszik.
Az útfelújítás további ütemeinek mennyiségi adatait a jelen előterjesztés alapján megkötött szerződések teljesülése után javaslom tárgyalni a költségvetési keret 97,5%-os leterhelése miatt. Hasonlóan a költségvetési lehetőségek függvényében javaslom tárgyalni a járda-felújítási programot is, amelynek előzetes kalkulációja alapján legalább 1120 méter hosszan (Jókai út 270 fm, Gomba út 850 fm) kell a községben járdafelújítást végezni, és ez megközelítően 3 millió forint költséget jelent majd.
A kivitelezés megkezdése előtt javaslom a – közmeghallgatáson is elhangzott – mellékelt lakossági tájékoztató eljuttatását a település minden ingatlanába, amelyben szerepelnek a már 2009 novemberében is tárgyalt kitételek. Ezek közül legjelentősebb a Kivitelező és alvállalkozói tekintetében elvárt lakossági munkavégzési moratórium a program végrehajtásának időtartamára. A Kivitelezővel történt egyeztetés alapján a lakossági igényeket az Önkormányzat közreműködésével lehet majd kielégíteni, tehát akár aszfaltozásról, akár árokásásról, illetve –tisztításról lenne szó, a HE-DO felmérése alapján az Önkormányzatnál lehet befizetni a munka ellenértékét, amelyet az Önkormányzat rendel meg a Kivitelezőtől. Minden egyéb lakossági teljesítéstől a szerződésben tiltjuk el a Kivitelezőt.
Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltakat megtárgyalni, azt véleményével, javaslatával kiegészíteni, és az önkormányzati utak felújítására vonatkozó határozati javaslatot elfogadni szíveskedjen.
Gomba, 2010. március 21.
Tisztelettel:
Lehota Vilmos
polgármester
Határozati javaslat
…./2010. (III.25.) sz. határozat
Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta az önkormányzati utak felújítási és fejlesztési programjának kivitelezésére vonatkozó javaslatot és az alábbi határozatot hozza:
1. A Képviselő-testület a közutak fejlesztésére meghatározott beruházási költségvetési előirányzat terhére az alábbi közterületek esetében dönt útalap-építésről:
- Bocskai utca
- 537 hrsz-ú Iskola-Rózsa utca köz.
2. A Képviselő-testület a közutak felújítására meghatározott fejlesztési költségvetési előirányzat terhére
a) az alábbi közterületek esetében dönt a szükséges mértékű kátyúzás elvégzéséről:
Ady Endre utca, Bajcsy-Zsilinszky Endre út, Felsőfarkasd, Harcvölgyi út, Patay József utca, Rózsa utca, Szemere Huba utca, Szőlő utca, valamint a 0302 hrsz-ú külterületi bekötőút;
b) az alábbi közterületek esetében dönt – a Képviselő-testület 224/2009. (XI.19.) számú határozatával elfogadott tervek, valamint a jelen határozat 1. számú mellékletében rögzített mennyiségek alapján – az útburkolat felújításáról:
Akácfasor út, Arató házaspár utca, Bartók Béla utca, Bercsényi Miklós utca, Deési Pál utca, Demtsa Pál utca, Dózsa György utca, Fáy András utca, Ibolya utca, Iskola utca, Jókai Mór út (önkormányzati tulajdonú szakasz), József Attila utca, Katona József utca, Kölcsey Ferenc utca, Liliom utca, Nefelejcs utca, Petőfi Sándor utca, Rákóczi Ferenc út (önkormányzati tulajdonú szakasz), Szegfű utca, Vár utca, Viola utca.
3. A Képviselő-testület a Bercsényi Miklós utca útburkolatának felújítását az utcában tervezett telekalakítás és közműépítés után kívánja elvégeztetni.
4. A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az 1. számú melléklet szerinti műszaki tartalommal a közbeszerzési eljárás konzultációs szakaszát kezdeményezze.
5. A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzati utak felújítási és fejlesztési programjának végrehajtására vonatkozó szerződéseket a jelen határozatban foglalt feladatokra a költségvetésben meghatározott előirányzatok erejéig az önkormányzat nevében aláírja.
Határidő: 2010. november 20.
Felelős: Lehota Vilmos polgármester