Vissza

 

5. napirendi pont

 

ELŐTERJESZTÉS

a Képviselő-testület 2010. október 28-án tartandó ülésére

 

Tárgy:                 Javaslat a lakcímbejelentés helyi szabályairól szóló rendelet elfogadására

Előterjesztő:        Lehota Vilmos polgármester

Előkészítő:           Kósa Erzsébet Anikó jegyző

Iktatószám:          ………../2010.

 

Tisztelt Képviselő-testület!

 

Településünkön az utóbbi időszakban többször előfordult, hogy más településekről érkező állampolgárok egyes ingatlanokba jóval többen költöznek be, és laknak ott életvitelszerűen, mint amit a lakás mérete, befogadóképessége megengedne. Megjelent településünkön a sokakat felháborító „kukázás”. A köznyugalmat sértő cselekmények elleni fellépés a rendvédelmi szervek feladata. Az önkormányzat a saját eszközeivel élve tehet a lakókörnyezet közvéleményét is foglalkoztató és felháborító viselkedési formák visszaszorításáért.  Ennek egyik lehetséges eszköze, hogy él a rendelet alkotás eszközével.  A lakcím bejelentés helyi szabályainak megalkotásával a vonatkozó központi szabályozást mintegy kiegészítve, meghatározhatja a bejelentkezéshez szükséges minimális lakás, lakószoba fogalmát, valamint azokat a paramétereket, melyeknek meg kell felelnie a lakásként használt épületnek. Abban az esetben, ha a lakás nem felel meg ezen előírásoknak, a bejelentkezés elutasításra kerülhet.

 

A lakcímbejelentés helyi szabályainak megalkotására már más önkormányzat is alkotott rendeletet. Szabályozási javaslatunkat a helyi önkormányzatokról szóló 1990. LXV. tv. 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján tesszük meg mely szerint „A képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkot.”

 

A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (továbbiakban: Nytv.) 5. § (2) bekezdése szerint a polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá – a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével – az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy – amennyiben más lakása nincs – megszáll. A polgár tartózkodási helye az Nytv. 5. § (3) bekezdése szerint annak a lakásnak a címe, ahol–  a  lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül  –  három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik. Az Nytv. 5. § (4) bekezdése rögzíti a lakcím fogalmát az alábbiak szerint: a polgár lakcím adata: bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe (a továbbiakban együtt: lakcím).

 

Az Nytv. előírja, hogy a lakcím-bejelentéshez a kérelmezőnek be kell mutatni a használati jogcím igazolásának megállapítása céljából az ingatlan tulajdoni lapját, adásvételi szerződését, vagy bérleti használati szerződését. A törvény végrehajtásáról szóló 146/1993. (X. 26.) Kormányrendelet (továbbiakban: Vhr.) 34. § (1) bekezdése szerint a jegyző a lakcímbejelentés során az adatok valódiságát a bemutatott okiratok adattartalma, valamint a helyszíni szemle tapasztalatai alapján ellenőrzi. Amennyiben a bejelentett lakcím nem valós, vagy a bejelentőlapot a szállásadó nem írta alá, vagy a bejelentés egyéb okból nem felel meg a lakcímbejelentésre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek, a bejelentkezést el kell utasítani.

 

Esetünkben, a bejelentési kérelem elutasításának indoka tehát az egyéb okból történő – helyi rendelet rendelkezésébe ütköző –elutasítás, melyet a végrehajtási rendelet nem definiál.

A rendelet-tervezetben azt javasoljuk, hogy Gomba közigazgatási területén ez a feltétel a lakószobák nagyságához, valamint az oda bejelentkezettek számához igazodó legyen, tekintettel arra, hogy ezt magasabb szintű jogszabály a lakcímbejelentésre vonatkozóan nem kezeli.

 

A helyi szabályok meghatározása során az alábbi építésügyre vonatkozó jogszabályokat kell figyelembe venni. Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet (továbbiakban: OTÉK) 105.§ (1) bekezdése alapján  a lakás olyan huzamos tartózkodás céljára szolgáló önálló rendeltetési egység, melynek lakóhelyiségeit (lakószoba, étkező stb.), főzőhelyiségeit (konyha, főzőfülke), egészségügyi helyiségeit (fürdőszoba, mosdó, zuhanyozó, WC), közlekedő helyiségeit (előszoba, előtér, belépő, szélfogó, közlekedő, folyosó) és tároló helyiségeit (kamra, gardrób, lomkamra, háztartási helyiség stb.) úgy kell kialakítani, hogy azok együttesen legyék lehetővé

a)      a pihenés (az alvást) és az otthoni tevékenységek folytatását,

b)      a főzést, mosogatás és az étkezést,

c)      a tisztálkodást, a mosást, az illemhely-használatot,

d)     az életvitelhez szükséges anyagok és tárgyak tárolását tervezési program szerint (pl. élelmiszer-tárolás, hűtőszekrény elhelyezési lehetősége, mosás céljára szolgáló berendezés, ruhanemű, lakáskarbantartás eszközeinek, egyéb szerszámoknak és sporteszközöknek az elhelyezése).

 

Az OTÉK 105.§ (2) bekezdése szerint a lakószoba a lakás minden olyan közvetlen természetes megvilágítású és szellőzésű, fűthető, huzamos tartózkodás céljára szolgáló, legalább 8 m2 hasznos alapterületű helyisége, amely lehetővé teszi az (1) bekezdés a) pontja szerinti tevékenységek folytatását – kivéve a jövedelemszerzést szolgáló munkavégzést – és az azokhoz kapcsolódó berendezések elhelyezését.

Az OTÉK 85.§ (4) bekezdésében megállapítja, hogy a helyiség légtérfogata a tervezett befogadóképességének megfelelően legalább 15m3/fő legyen a szobákban.

 

Az egy főre jutó lakószoba nagyságának megállapítása céljából a kérelmezőnek új építésű ingatlan esetében a használatbavételi engedélyt, egyéb ingatlan esetében, erre a célra, a jegyző által kiállított igazolást kell bemutatni. A jegyző a kérelem benyújtását követő 10 munkanapon belül a szükséges igazolást kiadja. Ezen igazolás tartalmazza a kérelmező nevét, bejelentkezni kívánt lakás címét, lakószoba(ák) számát, azok nagyságát légköbméterben megadva.

 

A bejelentkezés iránti kérelmet el kell utasítani, ha a lakcímként feltüntetni kívánt lakás esetében az egy főre jutó lakószoba alapterülete – a lakószoba(ák) alapterület-nagysága, a nyilvántartás szerint oda bejelentkezettek valamint bejelentkezni kívánók létszámára figyelemmel – nem éri el a 6 m2-t.

 

Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltakat megtárgyalni, javaslataikkal kiegészíteni és a rendelet-tervezetet elfogadni szíveskedjen.

 

Gomba, 2010. október 18.

                                                           Tisztelettel:

 

                                                                                                          Lehota Vilmos

                                                                                                            polgármester

 

 

         

rendelettervezet