Vissza

3. napirendi pont

 

E L Ő T E R J E S Z T É S

a Képviselő-testület 2011. február 10-i ülésére

Tárgy: Javaslat Gomba Község Önkormányzata gazdasági programjának elfogadására

 

Előterjesztő:  Lehota Vilmos polgármester

Véleményező: Valamennyi bizottság

Iktatószám:    254/2011.

 

                                                                                                        

Tisztelt Képviselő-testület !

A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (továbbiakban: Ötv.) 91. § (6) bekezdése rögzíti, hogy gazdasági program a képviselő-testület megbízatásának időtartamára, vagy azt meghaladó időszakra szól. A gazdasági program az önkormányzat részére helyi szinten meghatározza mindazon célkitűzéseket, feladatokat, amelyek a költségvetési lehetőségekkel összhangban, a helyi társadalmi, környezeti, gazdasági adottságok átfogó figyelembevételével - a kistérségi területfejlesztési koncepcióhoz illeszkedve - az önkormányzat által nyújtandó kötelező és önként vállalt feladatok biztosítását, fejlesztését szolgálják. A gazdasági program tartalmazza különösen: a fejlesztési elképzeléseket, a munkahelyteremtés feltételeinek elősegítését, a településfejlesztési politika, az adó politika célkitűzéseit, az egyes közszolgáltatások biztosítására, színvonalának javítására vonatkozó megoldásokat.

 Az Ötv. 91. § (7) bekezdése szerint a gazdasági programot a képviselő-testület az alakuló ülését követő hat hónapon belül fogadja el, ha az egy választási ciklus idejére szól. Ha a meglévő gazdasági program az előző ciklusidőn túlnyúló, úgy azt az újonnan megválasztott képviselő-testület az alakuló ülését követő hat hónapon belül köteles felülvizsgálni, és legalább a ciklusidő végéig kiegészíteni vagy módosítani.

Helyi szabályozást az önkormányzat és szervei szervezeti és működési szabályzatáról szóló 16/2007. (XI.27.) sz. önkormányzati rendelet 20. §-a tartalmaz a gazdasági program előterjesztésére vonatkozóan. A rendelet szerint az önkormányzat tevékenységének és a település fejlesztésének irányvonalát, valamint a kiemelt célokat az önkormányzat gazdasági programja tartalmazza, amely a képviselő-testület megbízatásának időtartamára szól. A rendelet szerint gazdasági program tervezetének előkészítéséről, továbbá a képviselő-testület alakuló ülését követő  6 hónapon belül történő előterjesztéséről a polgármesternek kell gondoskodni. A jóváhagyott gazdasági programot – az elfogadást követő 15 napon belül – közzé kell tenni Gomba község hivatalos honlapján is.

A vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően a gazdasági program tervezetét előkészítettem. Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztést foglaltakat megtárgyalni, javaslataival, észrevételeivel kiegészíteni, s az önkormányzat gazdasági programját a határozati javaslatban foglaltak szerint elfogadni szíveskedjen. 

 

Gomba, 2011. január 31.    

 

                                                              Tisztelettel:

 

                                                                                                             Lehota Vilmos

                                                                                                             polgármester

 

 

 

Gazdasági Program

2010-2014

 

 

 

 

Gomba község elkövetkező éveinek gazdasági állapotát és kilátásait jelentős mértékben befolyásolja a települési önkormányzat cselekvőképessége. Az előző önkormányzati ciklus terveinek és lehetőségeinek szembetűnő különbsége alapján – törekedve a visszalépés megakadályozására – meg kell határozni azt a legkisebb gazdasági lépéssorozatot, amelyet a település meg tud valósítani.  A közelmúltban végrehajtott és napjainkban is folyó beruházások (útfelújítás, rendezvényház építés) hosszú időre kimerítették az önkormányzat forrásait. A működés és a fejlesztés kereteit úgy kell meghatározni, hogy elemeiben is tükrözze a gazdasági lehetőségeket.

 

 

 

 

Működési célok

 

A település fejlődése gazdasági és szellemi megerősödése által valósulhat meg, ezért mindkét feltételt egyszerre kell szolgálnia az önkormányzat gazdasági programjának, mi több, egyértelmű elvárás, hogy az önkormányzat gazdasági programja eredményezze a település gazdasági és szellemi fejlődését, illetve megerősödését. A program eszközrendszerét úgy kell kiválasztani és működtetni, hogy a környezeti szempontokat is figyelembe vevő munkahelyteremtést erősítse, a jövedelemkoncentrációt segítse és az életminőség javítását szolgálja.

Jelen programban

·         a környezeti szempontokat is figyelembe vevő munkahelyteremtés alatt a nehézipart és a környezetszennyezést mellőző, egyszóval a páratlan természeti adottságinkat megőrző foglalkoztatás-bővítés,

·         a jövedelemkoncentráció alatt a megszerzett jövedelmek helyi elköltése, a belső piac erősödése,

·         az életminőség javítása alatt a természeti és épített környezet megőrzése és megújítása, az intézményrendszer bővítése és működésének fokozása, valamint a közszolgáltatások könnyebb elérése

értendő.

Nem elhanyagolható az aktív korú lakosság ingázásának mértéke, amely egyrészt a településen kívüli jövedelemszerzést, másrészt a megszerzett jövedelem településen kívüli elköltését eredményezi. Gombai munkahelyek létesítésével nőhet a foglalkoztatottság, illetve csökkenhet az ingázók száma, ugyanakkor a települési termelő/szolgáltató egységek bővítik a jövedelem elköltésének helyi lehetőségét. A gazdasági program része lehet

 

·         a vállalkozásbarát adó- és támogatáspolitika,

amelyben a meglévő helyi és átengedett adók mellett támogatási rendszert működtet az önkormányzat a vállalkozások létrehozása és erősítése, valamint együttműködéseik bővítése céljából.

·         a települési beruházások kivitelezői körének szűkítése,

így a helyi kivitelezők helyzetbe hozásával olcsóbbá tehetők a beruházások, valamint a gombai vállalkozások piaci pozíciója és szakmai felkészültsége javulhat.

·         az önkormányzati beszerzések irányítása,

amely által a működés során beszerzett termékek és igénybe vett szolgáltatások szállítóit/szolgáltatóit úgy választja ki az önkormányzat, hogy elősegítse a települési munkahelyek létrejöttét, a jövedelem helyben képződését.

 

A gazdasági program eszközeként az önkormányzat és egy helyi vállalkozói tömörülés között kialakítandó együttműködési megállapodásban rögzíteni kell az érdekvédelmi szervezet támogatását, a helyi közfeladatokban és beruházásokban vállalt szerepét, továbbá beszállítói felhívásokkal és termeltetői megállapodásokkal kell biztosítani az önkormányzati beszerzések helyi partnereit.

 

 

Fejlesztési célok

 

E program kialakításakor a 2007-2013 közötti közösségi támogatási időszak hatásai oly mértékben elhanyagolhatókká váltak, hogy az Gomba község fejlődését szembetűnő módon legfeljebb a 2009-ben beadott támogatási kérelmek pályázati céljainak megvalósításával segíthetik elő. Hazánk gazdasági állapotában nem várható meghatározó központi támogatás, szinte minden fejlesztést a saját és átengedett bevételei terhére tervezhet az önkormányzat. Ebből kiindulva minden beavatkozás esetén foglalkozni szükséges az alternatív lehetőségekkel.

 

Oktatás

Az óvoda régebbi szárnyának belső felújításával és a megtervezett tornaszoba felépítésével az intézmény középtávon működtethetővé válik. A beavatkozás felújítási része az önkormányzati ciklusban saját erőből kivitelezhető, ellenben a tornaszoba építése csak támogatásból látszik megvalósíthatónak.

Minden önkormányzati eszközzel segíteni kell az iskola ingatlanfejlesztési törekvéseit, akár a fenntartóval kötött megállapodása újragondolásával is.

 

Közbiztonság

Növelni kell a településen tevékenykedő rendvédelmi és bűnmegelőzési szervek működési hatékonyságát a rendelkezésre álló önkormányzati eszközökkel.

 

Egészségügy, szociális ellátás

Az egészségház energetikai korszerűsítését be kell fejezni a külső homlokzati szigetelés és a kazáncsere elvégzésével.

Az új iskola építése után a kisiskolai szárnyban idősek napközi ellátására alkalmas helyiség-csoportot kell kialakítani.

 

Közművek, közszolgáltatások

Az ivóvíz minőségének javítását pályázati támogatással kell elérni a létrehozott önkormányzati társulás égisze alatt.

A közszolgáltatások között a hulladékkezelést bővíteni kell a szelektív hulladékgyűjtéssel, valamint a bontási és építési törmelék helyi hasznosításával.

 

Sport

Üzemeltetni és bővíteni kell a Kenyeres-kertben kialakított sport és pihenőparkot. A rendezvényház szerkezetkészen maradó emeleti szintjén sportolási lehetőséget kell biztosítani.

 

Kultúra

Lehetőség szerint az integrált közösségi szolgáltató tér kialakításával – de legkésőbb 2012-ben Ikszt nélkül is – át kell költöztetni a könyvtárat az új helyére.

Az Ikszt-beruházás elmaradása esetén a rendezvényházhoz kapcsolódó régi épületrészben saját erőből kell kialakítani a klubszobákat, és a Faluház ingatlanainak (19 és 20 hrsz.) értékesítési bevételéből kell fedezni a rendezvénytér befejezésének kiadásait.

 

Településközpont

Ingatlancserékkel növelni kell az önkormányzati tulajdonú ingatlantömböt a település központjában.

A Szemők Balázs tér 2. szám alatti ingatlant – a főzőkonyha kiköltözése után – értékesíteni kell, vagy ingatlancsere útján más településközponti funkcióval kell megtölteni.

Az elkészült településközponti vázlatterv végrehajtását meg kell kezdeni a Rákóczi Ferenc utat a Bajcsy-Zsilinszky Endre utcával összekötő szakasz szélesítésével és felújításával.

A falumegújítás és –fejlesztési pályázati támogatás megítélése esetén haladéktalanul végre kell hajtani a tervezett beavatkozásokat.

 

Ingatlanvagyon

A meglévő önkormányzati bérlakások értékesítése mellet új, egységesen kezelhető bérlakás-állomány megszerzésére kell törekedni vásárlás vagy építés útján.

A munkahely-létesítésre alkalmas önkormányzati ingatlanokat fel kell kínálni szakmai befektetőknek. Az ingatlanértékesítésből befolyó bevételeket további – elsősorban gazdasági terület kialakítására alkalmas – ingatlanok megvásárlására kell fordítani.

 

 

A gazdasági program nagyarányú megvalósításához ki kell használni a támogatási esélyeinket, de a működési változtatások is eredményezhetnek olyan mértékű helyi gazdaságfejlesztést, amely által az önkormányzat további felhalmozási bevételekhez juthat. A gazdasági program a Képviselő-testület további döntései alapján valósulhat meg, ezáltal meghatározva az önkormányzat lépéseinek irányát.

 

Gomba, 2011. január 28.

 

                                                                                                                                                           Lehota Vilmos

                                                                                                                                                            polgármester