Vissza

11. napirendi pont

 

 

 

E L Ő T E R J E S Z T É S

a Képviselő-testület 2013. május 30-ai nyilvános ülésére

 

Tárgy: Esélyegyenlőségi program megvitatása

 

Előterjesztő:    Lehota Vilmos polgármester

Előkészítő:      dr. Veres Ildikó aljegyző

Véleményező: Valamennyi bizottság

Iktatószám:      821/2013.

                                                                                                        

Tisztelt Képviselő-testület !

Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény 31. §. –a az alábbiakat írja elő:

31. §45 (1) A község, a város és a főváros kerületeinek önkormányzata (a továbbiakban: települési önkormányzat) ötévente öt évre szóló helyi esélyegyenlőségi programot fogad el.

(2)46 A helyi esélyegyenlőségi programban helyzetelemzést kell készíteni a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok - különös tekintettel a nők, a mélyszegénységben élők, romák, a fogyatékkal élő személyek, valamint a gyermekek és idősek csoportjára - oktatási, lakhatási, foglalkoztatási, egészségügyi és szociális helyzetéről, illetve a helyzetelemzésen alapuló intézkedési tervben meg kell határozni a helyzetelemzés során feltárt problémák komplex kezelése érdekében szükséges intézkedéseket. A helyzetelemzés és az intézkedési terv elfogadása során figyelembe kell venni a települési kisebbségi önkormányzatok véleményét. A helyi esélyegyenlőségi programot a társadalmi felzárkózásért felelős miniszter által meghatározott részletes szabályok alapján kell elkészíteni. A programalkotás során gondoskodni kell a helyi esélyegyenlőségi program és a települési önkormányzat által készítendő egyéb fejlesztési tervek, koncepciók, továbbá a közoktatási esélyegyenlőségi terv és az integrált településfejlesztési stratégia antiszegregációs célkitűzéseinek összhangjáról.

(3) A helyi esélyegyenlőségi program elkészítése során kiemelt figyelmet kell fordítani

a) az egyenlő bánásmód, az esélyegyenlőség és a társadalmi felzárkózás követelményének érvényesülését segítő intézkedésekre,

b) az oktatás és a képzés területén a jogellenes elkülönítés megelőzésére, illetve az azzal szembeni fellépésre, továbbá az egyenlő esélyű hozzáférés biztosításához szükséges intézkedésekre,

c) a közszolgáltatásokhoz, valamint az egészségügyi szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosításához szükséges intézkedésekre,

d) olyan intézkedésekre, amelyek csökkentik a hátrányos helyzetűek munkaerő-piaci hátrányait, illetve javítják foglalkoztatási esélyeiket.

(4) A helyi esélyegyenlőségi program időarányos megvalósulását, illetve a (2) bekezdésben meghatározott helyzet esetleges megváltozását kétévente át kell tekinteni, az áttekintés alapján szükség esetén a helyi esélyegyenlőségi programot felül kell vizsgálni, illetve a helyzetelemzést és az intézkedési tervet az új helyzetnek megfelelően kell módosítani.

(5) A helyi esélyegyenlőségi programot a települési önkormányzati köztisztviselők vagy közalkalmazottak készítik el. Képzésüket, a helyi esélyegyenlőségi programok elkészültét és felülvizsgálatát esélyegyenlőségi mentorok segítik. A települési önkormányzati köztisztviselők, közalkalmazottak képzését a Kormány által rendeletben kijelölt szerv végzi.

(6) A települési önkormányzat az államháztartás alrendszereiből, az európai uniós forrásokból, illetve a nemzetközi megállapodás alapján finanszírozott egyéb programokból származó, egyedi döntés alapján nyújtott, pályázati úton odaítélt támogatásban csak akkor részesülhet, ha az e törvény rendelkezéseinek megfelelő, hatályos helyi esélyegyenlőségi programmal rendelkezik.

(7) A települési önkormányzatok jogi személyiséggel rendelkező társulása az államháztartás alrendszereiből, az európai uniós forrásokból, illetve a nemzetközi megállapodás alapján finanszírozott egyéb programokból származó, egyedi döntés alapján nyújtott, pályázati úton odaítélt támogatásban csak akkor részesülhet, ha a társulást alkotó települési önkormányzatok mindegyike az e törvény rendelkezéseinek megfelelő, hatályos helyi esélyegyenlőségi programmal rendelkezik.

(8) Esélyegyenlőségi mentor tevékenységet az végezhet, aki

a) rendelkezik felsőfokú végzettséggel,

b) a külön jogszabályban meghatározott képzésen vett részt, és

c) rendelkezik a külön jogszabályban meghatározott szakmai gyakorlattal.

 

A törvényi rendelkezés (6)-(7) bekezdése kiemelten fontos tekintettel arra, hogy támogatásból az önkormányzat csak – a hatályos esélyegyenlőségi törvény alapján készített -  esélyegyenlőségi terv birtokában részesülhet.

 

A legjelentősebb törvényi változást a 2012. június 13. napján hatályba lépett 2/2012 (VI.5.) EMMI rendelet jelentette, amely meghatározta a helyi esélyegyenlőségi programok elkészítésének részletes szabályait. A Program elkészítéséhez az adatok forrásának alapjául az Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer (TEIR) adatbázisa szolgált.

A törvényi rendelkezéseknek megfelelően az esélyegyenlőségi programot el kell készítenünk. Az esélyegyenlőségi program elkészítéshez a Türr István Képző és Kutató Intézet a program elkészítésében részt vevő köztisztviselők részére három napos képzést tart, melynek elvégzéséről a vizsgázóknak tanusítványt állít ki. Aljegyző asszony Kecskeméten vett részt a képzésben, ahol kijelölésre került Gomba Község esélyegyenlőségi mentora, dr. Makkos Nándor személyében.

A mellékelt program két részből áll. Az első rész a helyzetelemzés, amely már elkészült, ez tesz ki a program nagyobbik részére, majd az intézkedési terv, mely a helyzetelemzés alapján meghatározza az öt csoport (mélyszegénységben élők, nők, gyermekek, fogyatékosok, idősek) vonatkozásában a szükséges beavatkozásokat, fejlesztéseket a jövőre nézve.

Az intézkedési terv elkészítéséhez szükséges un. Esélyegyenlőségi fórum összehívása, melynek tagjai a helyi intézmények vezetői (óvoda, iskola), a szociális bizottság elnöke, és tagjai, a polgármester, a jegyző, a családsegítő, a védőnő, illetve társadalmi szervezetek elnökei. Vezetője az esélyegyenlőségi képzésen részt vett aljegyző asszony.

 

Kérem a képviselőtársaimat, hogy a helyzetelemző rész átolvasása után az intézkedési terv vonatkozásában tegyék meg a szükséges javaslataikat, illetve véleményüket tárják a képviselő-testület elé.

Az esélyegyenlőségi terv végleges elkészítése a fórum összehívása után lehetséges, mert testületi tagok által és a fórumon elhangzott javaslatok alapján készíthető el az intézkedési terv, így a végleges változatát a soron következő testületi ülésre terjesztjük be.

Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltakat megtárgyalni, észrevételeivel, javaslataival kiegészíteni, s a határozati javaslatot elfogadni szíveskedjen.

Gomba, 2013. május 25. 

                                                                          Tisztelettel:

                                                                                                                    Lehota Vilmos sk.

                                                                                                                       polgármester

 

 

  HEP

 

 

……/2013. /V.30/ számú határozat

 

 

Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta az esélyegyenlőségi program megvitatására vonatkozó előterjesztést és az alábbi határozatot hozta:

 

1.     Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az esélyegyenlőségi program intézkedési terv részének kidolgozásához esélyegyenlőségi fórumot hoz létre, melynek tagjai a helyi intézmények vezetői (óvoda, iskola), a szociális bizottság elnöke és tagjai, a polgármester, a jegyző, a családsegítő, a védőnő, illetve társadalmi szervezetek elnökei. Vezetője az esélyegyenlőségi képzésen részt vett aljegyző asszony.

 

3.   A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az 1. pont szerinti fórum idejét az érintett személyekkel egyeztesse, és a fórumot összehívja.

 

Határidő: 2013. június 10.

Felelős:    Lehota Vilmos polgármester