17. napirendi pont
ELŐTERJESZTÉS
a Képviselő-testület 2013. március 21-én tartandó ülésére
Tárgy: Tájékoztatás közterület-felügyelet létrehozásának jogszabályi előírásairól
Előterjesztő: Lehota Vilmos polgármester
Előkészítő: Kósa Erzsébet Anikó jegyző
Véleményező: Valamennyi bizottság
Ügyiratszám: 669/2013.
Tisztelt Képviselő-testület!
Képviselői javaslatnak eleget téve a közterület-felügyelet létrehozásának jogszabályi előírásairól az alábbiak szerint nyújtunk tájékoztatást:
A közterület-felügyelet jogállására, szervezetére és feladataira, valamint a közterület-felügyelőkre vonatkozó jogszabályi előírásokat a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény tartalmazza.
A települési önkormányzat a közterületi rend és tisztaság, az önkormányzati vagyon védelméről közterület-felügyelet, illetőleg közterület-felügyelő útján gondoskodhat. Közterület-felügyeletet a polgármesteri hivatal belső szervezeti egységeként, önálló költségvetési szervként vagy költségvetési szerv belső szervezeti egységeként lehet létrehozni. Közterület-felügyeletet több önkormányzat társulásos formában is működtethet.
Az önkormányzat a közterület-felügyelet megalakítás előtt az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről, valamint egyes törvényeknek az iskolakerülés elleni fellépést biztosító módosításáról szóló törvényben meghatározott együttműködési megállapodást köt a rendőrséggel.
A közterület-felügyelet feladatait a polgármesteri hivatalban alkalmazott közterület-felügyelő is elláthat.
A felügyelet feladata:
- a közterületek jogszerű használatának, a közterületen folytatott engedélyhez, illetve útkezelői hozzájáruláshoz kötött tevékenység szabályszerűségének ellenőrzése;
- a közterület rendjére és tisztaságára vonatkozó jogszabály által tiltott tevékenység megelőzése, megakadályozása, megszakítása, megszüntetése, illetve szankcionálása;
- közreműködés a közterület, az épített és a természeti környezet védelmében;
- közreműködés a társadalmi bűnmegelőzési feladatok megvalósításában, a közbiztonság és a közrend védelmében;
- közreműködés az önkormányzati vagyon védelmében;
- közreműködés a köztisztaságra vonatkozó jogszabályok végrehajtásának ellenőrzésében;
- közreműködés állategészségügyi és ebrendészeti feladatok ellátásában;
- a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolvány jogszerű használatának és birtoklásának az ellenőrzése.
A feladatkörében eljáró felügyelő hivatalos személy. A felügyelő jogosult és köteles a közterületen ellenőrizni a jogszabályban előírt kötelezettségek megtartását, jogszabálysértés esetén intézkedni, önkormányzati rendeletben meghatározott helyszíni bírságot szabhat ki. A felügyelőnek a tevékenység folytatására, valamint az intézkedésére való jogosultságát a rendőrség által kiadott szolgálati igazolvány igazolja. A felügyelőnek feladatot törvény, kormányrendelet, az önkormányzat rendelete állapíthat meg. Az önkormányzat rendelete olyan feladatot állapíthat meg, melyet törvény vagy kormányrendelet nem utal más szerv hatáskörébe. A képviselő-testület a szervezeti és működési szabályzatában, illetőleg – a szabályzattal együtt elfogadott – hivatali ügyrendben határozhatja meg a felügyelet szervezeti formáját, a felügyelet, illetőleg a felügyelő feladatait.
A felügyelő köztisztviselő, akinek vizsgát kell tenni jogszabályban meghatározott ismeretekből. A felügyelőnek közigazgatási alapvizsga kötelezettsége is van köztisztviselői jogviszonyából eredően. Feladatát járőrszolgálat vagy őrszolgálat keretében országosan egységes egyenruhában teljesíti, egyenruhájára kitűzve viseli az országosan egységes, egyedi azonosító számmal ellátott felügyelői jelvényt.
A közterület-felügyelők egyenruha-ellátásáról a felügyelői jelvényről és szolgálati igazolványról a 46/1999. (XII. 8.) BM rendelet, a közterület-felügyelői intézkedések végrehajtásának módjáról és eszközeiről a 43/1999. (XI. 26.) BM rendelet, a közterület-felügyelők egészségi, fizikai és pszichikai alkalmassági követelményeiről a 78/1999. (XII. 29.) EüM-BM együttes rendelet ír elő követendő szabályokat. Kinevezése pályázati eljárás keretében lehetséges, képesítési követelményeit a 29/2012. (III. 7.) Korm. rendelet állapítja meg az alábbiak szerint:
Az I. besorolási osztályban:
főiskolai szintű rendészeti felsőoktatásban szerzett szaknyomozó vagy szervező szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű katonai felsőoktatást folytató intézményben (jogelőd intézményében) szerzett határrendészeti és védelmi vezetői, illetve azzal egyenértékű szakképzettség; egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és a rendészeti felsőoktatásban szerzett szakképesítés; egyetemi vagy főiskolai szintű végzettség és közterület-felügyelői vizsga.
A II. besorolási osztályban:
rendészeti szakközépiskolai végzettség vagy ezzel egyenértékű más korábbi képzési formában szerzett végzettség; rendőr szakközépiskolai, határrendészképző szakiskolai végzettség; középiskolai végzettség és rendőri szakképesítés vagy ezzel egyenértékű más korábbi szakképesítés, határrendész szakképesítés vagy ezzel egyenértékű más korábbi szakképesítés; középiskolai végzettség és közterület-felügyelői vizsga.
A felügyelet közterületen, közbiztonsági, illetve bűnmegelőzési célból, bárki számára nyilvánvalóan észlelhető módon képfelvevőt helyezhet el, és felvételt készíthet. A képfelvevőt a felügyelet üzemelteti és kezeli. A törvényben meghatározottak szerint használhatja annak felvételét, valamint kell gondoskodni annak törléséről.
A felügyelet jogosult a feltartóztatott jármű tulajdonosának (üzemben tartójának) megállapítása céljából a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvényben meghatározott adatot – térítés nélkül – átvenni az országos járműnyilvántartásból.
A felügyelői az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről, valamint egyes törvényeknek az iskolakerülés elleni fellépést biztosító módosításáról szóló törvényben meghatározott intézkedéseket és kényszerítő eszközöket alkalmazhatja.
A felügyelő a szabálysértés elkövetőjét – a cselekmény súlyától függően – jogosult a jogszabályban meghatározott esetekben helyszíni bírsággal sújtani, továbbá a feladatkörébe tartozó, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvényben meghatározott közlekedési szabályszegés esetén jogosult a közigazgatási bírságot alkalmazni.
A felügyelő a helyi közúton jogosult megállítani, illetve feltartóztatni a köztisztasági szabályokat, továbbá a megállásra, várakozásra vagy táblával jelzett behajtási tilalomra vagy korlátozásra vonatkozó szabályokat megszegő járműveket.
Kérjük, a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltakat megvitatni, javaslataival, véleményével kiegészíteni és a közterület-felügyelet létrehozására vonatkozó döntését meghozni szíveskedjen.
Gomba, 2013. március 14.
Tisztelettel:
Lehota Vilmos sk.
polgármester
Határozati javaslat
…../2013. /III. 21./ képviselő-testületi határozat
Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta a közterület létrehozásának jogszabályi előírásairól szóló tájékoztatót és az alábbi határozatot hozta:
„A” változat
1. A Képviselő-testület közterület-felügyelői álláshelyet hoz létre 2013. június 1-i hatállyal a Polgármesteri Hivatalon állományában.
2. A Képviselő-testület felkéri a polgármestert, hogy Polgármesteri Hivatal alapító okiratának módosítását, valamint a Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítását, továbbá a közterület-felügyelői munkakör betöltésére vonatkozó pályázati felhívást a soron következő ülésre készítse elő
Határidő: értelemszerűen
Felelős: Lehota Vilmos polgármester
B” változat
1. A Képviselő-testület Gomba Községben közterület-felügyeletet, a Polgármesteri Hivatalon belül közterület-felügyelői álláshelyet nem hoz létre.
A határozat végrehajtást nem igényel.