Vissza

8. napirendi pont

 

ELŐTERJESZTÉS

a Képviselő-testület 2013. március 21-én tartandó ülésére

 

Tárgy:            Javaslat a közművelődési feladatok ellátásához eszközbeszerzés fedezetének biztosítására

Előterjesztő:    Lehota Vilmos polgármester

Előkészítő:      Molnár Zsuzsanna IKSZT megbízott vezető

                        Kósa Erzsébet Anikó jegyző

Ügyiratszám: 672/2013. 

 

 

Tisztelt Képviselő-testület!

 

A 2013. évi kulturális feladatok támogatásának részletes szabályait a helyi önkormányzatok könyvtári és közművelődési érdekeltségnövelő támogatásáról szóló 13/2013. (II.14) EMMI rendelet tartalmazza. Az EMMI rendelet 10. § (1) bekezdése szerint a költségvetési törvény 2. melléklet IV. Fejezet 1. pont d) alpontja szerinti támogatás önkormányzatunk esetében a 910123 és a 910502 szakfeladatokon a szakfeladatrendben nyilvántartandó kiadások finanszírozására használható fel. A költségvetési törvény hivatkozott rendelkezése szerint az 1.140 forint/fő fajlagos összegű támogatás a települési önkormányzatot lakosságszám alapján illeti meg a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvényben, valamint a kulturális törvényben meghatározott könyvtári és közművelődési feladatainak ellátásához. A 2987 fős lakosságszám alapján Gomba tekintetében 3.405 eFt-os támogatást jelent. A költségvetési törvény hivatkozott rendelkezése alapján nyújtott támogatások utólagos elszámolás mellett előfinanszírozott, nem visszatérítendő támogatások. támogatást havonta egyenlő részletekben a nettó finanszírozás keretében a kincstár folyósítja. A települési önkormányzat gondoskodik arról, hogy a támogatás az e rendeletben meghatározott célra kerüljön felhasználásra. Az EMMI rendelet írja elő, hogy a települési önkormányzat a támogatás legalább 10%-át könyvtári dokumentum vásárlására, további legalább 10%-át a közművelődési intézmények, közösségi színterek működtetésére köteles felhasználni. A támogatás felhasználásáról december 31-i fordulónappal a zárszámadás keretében és annak rendje szerint kell elszámolni.

 

A 2013. évi költségvetés eredeti előirányzatai között könyvbeszerzésre - dologi kiadásként - bruttó 500 eFt került jóváhagyásra. Ez az összeg a könyvtári dokumentum vásárlásra kötelezően felhasználandó összegének közel másfélszerese (146,63 %). A közművelődési intézmények, közösségi színterek működtetésére kötelezően felhasználandó összeg 341 eFt. A költségvetés ilyen céllal ennek az összegnek a többszörösét tartalmazza kiadási előirányzatként. A támogatás elszámolása így előreláthatóan az év végén problémát nem fog jelenteni.

 

A fentiekben részletezett jogszabályok rendelkezései nem nyújtanak lehetőséget arra, hogy önkormányzatunk 2013-ban támogatási kérelmet benyújtani a korábban közművelődési érdekeltségi hozzájárulásként ismert forrásra. Támogatási igénylést csak a muzeális feladatok ellátásra lehet benyújtani az ilyen intézményt fenntartó önkormányzatnak.

 

A Képviselő-testület döntései alapján a közeljövőben kezd funkcionálni a jelenleg kialakítás alatt álló Civilház. Az IKSZT kialakítását pályázat útján valósíthatjuk meg, de a működtetés tekintetében vannak olyan vállalásaink is, melyek megvalósításához nincs biztosított központi forrás. Az egyik ilyen program a 0-5 éves korosztályt célozza meg. Ez a Biztos Kezdet Program, melynek keretében egy gyermekfoglalkoztatót szeretnénk működtetni. A gyermekfoglalkoztató szolgáltatási irányelveit a Biztos Kezdet Program Gyerekházának fogalma tartalmazza. A Program esélyt ad arra, hogy a legnagyobb szegénységben élő gyermekek is a lehető legkorábbi életkorban megkapják azt a támogatást, ami segíti képességeik kibontakozását és megalapozza sikeres iskolai pályafutásukat. A Program megvalósításához szükséges eszközöket szeretnénk közművelődési érdekeltségi hozzájárulásból beszerezni. Ezek az eszközök a 0-5 éves korosztály foglalkoztatásához, fejlesztéséhez, támogatásához szükséges eszközök.

 

Az IKSZT tervezett eszközbeszerzése központi forrásból a jogszabályi környezet alapján nem valósítható meg. Indokolt és célszerű lenne a Biztos Kezdet Program gyermekfoglalkoztatójának működtetéséhez így saját forrásból biztosítani fedezetet.

 

Az IKSZT-ben létrehozott gyermekfoglalkoztató a Biztos Kezdet Gyerekházának szakmai irányelvei mentén halad ugyan, de a helyi igényekre és erőforrásokra alapoz.

 

 

Mit nyújt a gyermekfoglalkoztató?

-       rendszeres nyitva tartás mellett a gyermek és szülő számára egyaránt biztosít programokat;

-       mindenki számára nyitott;

-       szolgáltatásai ingyenesek;

-       rugalmasan alkalmazkodik a helyi igényekhez;

-       a gyermek képességeinek kibontakozásához szükséges környezetet és szakembert biztosít;

-       segíti és nyomon követi a gyermek fejlődését;

-       szükség esetén megfelelő szakemberhez irányítja a családot.

 

Bár a szolgáltatás elsődleges célja a gyermekek fejlesztése és támogatása, kiemelt feladatnak tekintjük a szülők támogatását is a gyermeknevelés és a munkavállalás terén. Segíthet felkészülni a leendő szülőket a szülésre illetve a gyermek fogadására, gyermeknevelési kérdésekkel kapcsolatos tanácsadást nyújt, egyéni és csoportos konzultációt biztosít, támogatja a munkaerő-piacra való visszatérést.


A gyermekfoglalkoztatóként használt épületrész többfunkciós, komplex szolgáltatási rendszer része. Nem csak a gyermekek fejlesztését és szabadidejét kell figyelembe venni, hanem szüleik és a segítő munkatársakét is. Ezen a helyen a szülő és gyermeke olyan oldott közegben van együtt, ahol mindketten jól érzik magukat, észrevétlen történik fejlesztésük.

 

Szolgáltatási terünket úgy tervezzük meg, hogy a helyi igényekre, illetve lehetőségeinkre épüljön. Megpróbáljuk a helyiségünket úgy kialakítani, hogy a gyerekek és szüleik méreteit is figyelembe vegyük. Így a kötelezően előírt alapeszközök mellett célszerű beszerezni gyermekbútorokat, fejlesztő játékokat. Az eszköztár kialakításakor segítséget jelenthet a Biztos Kezdet Programban meghatározott játéktár, azonban a szigorú előírásokat finomíthatjuk, cserélhetjük, vagy kiegészíthetjük. Célszerű azonban a természetes anyagok használatára törekedni, Ez könnyen tisztítható játékok, felszerelések beszerzését indokolja. Igaz, hogy ez kezdetben anyagilag megterhelő lehet, azonban hosszútávon megtérülő befektetésnek bizonyul.

 

Célszerű a legfiatalabb korosztály mellett az idősebbekre is koncentrálni. Az ifjúsági programok, klubok beindításához, s azok folyamatos működéséhez indokolt lenne sporteszközök és kiegészítők beszerzése is. A könyvtárba, ami az IKSZT keretein belül fog működni, célszerű olvasólámpákat is vásárolni. Az eszközbeszerzésre az alábbiak szerint teszünk javaslatot:

-     1 db     játszószőnyeg                              50.000,- Ft,

-     2 db     gyerekasztal                                15.800,- Ft,

-     8 db     gyerekszék                                  19.920,- Ft,

-     Fakopáncs játékok                                                    

§  6 db fa mesefigura (lány, fiú)            2.940,- Ft,

§  3 db puzzle fogantyús                       4.970,- Ft,

§  3 db 3 részes kirakó                           2.550,- Ft,

§  1 db felező-állatos puzzle                     850,- Ft,

§  1 db kutyás puzzle                                450,- Ft,

§  2 db vegyes memória játék                2.380,- Ft,

§  1 db színes jenga                                2.550,- Ft,

§  1 db építőkocka                                  3780,- Ft,

§  csecsemő játékok, csörgők                 5.000,- Ft,

-     1 db öltöztethető maci család                   2.290,- Ft,

-     1 db öltöztethető maci 3-as,                      1.800,- Ft,

-     2 db állatos montesszori,                           1.980,- Ft,

-     1 db vár montesszori,                               2.650,- Ft,

-     1 db Bábel torony háziállat                       2.990,- Ft,

-     6 db rongybaba fiú, lány                           5.740,- Ft,

-     1 db Smoby mini csúszda benti              11.590,- Ft,

-     1 db állványos rajztábla                             5.000,- Ft

-       Sportszerek:

§  2 db focilabda                                  10.000,- Ft,

§  2 db kosárlabda                               10.000,- Ft,

§  2 db kézilabda                                 10.000,- Ft,

§  1 db darts tábla                                11.200,- Ft,

§  1 db nyíl szett                                   6.560,- Ft,

§  1 db ping-pong asztal                      58.600,- Ft,

§  10 db ping-pong labda                       1.000,- Ft,

§  4 db ping-pong ütő                          10.000,- Ft,

§  1 db Póker zsetonkészlet 300 db-os 11.400,- Ft,

-     Olvasó lámpa a könyvtárba                     19.200,- Ft,

-     Teakonyhához szükséges eszközök:

§  25 db teásbögre,

            15 db kávéscsésze,

                   30 db teás kanál                               25.000,- Ft,

§  2 db 2 literes pumpás termosz           7.000,- Ft,

      Ö S S Z E S E N:                                320.000,- Ft.

 

A bemutatott szakmai indokok alapján, teszünk javaslatot a Tisztelt Képviselő-testületet részére az eszközbeszerzés támogatására. Kérjük, a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltakat megvitatni, javaslataival, véleményével kiegészíteni és a határozati javaslatot elfogadni szíveskedjen.

 

Gomba, 2013. március 14.  

 

Tisztelettel:

                                                                                                          Lehota Vilmos sk.

polgármester

 

 

Határozati javaslat

 

…../2013. /III. 21./ képviselő-testületi határozat

 

 

 

Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta az IKSZT-ben tervezett Biztos Kezdet Program eszközbeszerzésére vonatkozó javaslatot és az alábbi határozatot hozta:

 

1.  A Képviselő-testület az IKSZT Biztos Kezdet Programjának eszközbeszerzésére az általános tartalék terhére 320 eFt-ot biztosít.

2.   A képviselő-testület felkéri a polgármestert, hogy az önkormányzat 2013. évi költségvetési rendeletének soron következő módosításakor az előirányzatok átvezetéséről gondoskodjon.

 

Határidő:      értelemszerűen

Felelős:         Lehota Vilmos polgármester