Vissza

 

5. napirend

 

 

E L Ő T E R J E S Z T É S

 

Gomba Község Önkormányzati Képviselőtestületének 2009. április 23-i soros ülésére

 

Tárgy: Beszámoló a Monor és Térsége Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás és munkaszervezete 2008. évi működéséről

 

(a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló 2004. évi CVII. törvény 6. § (3) bekezdése szerint)

 

Monor, 2009. április 15.

 

     Fazekas Krisztina

                                                                                                         Munkaszervezet vezető

 

  

Tisztelt Képviselő-testület!

 

 

 

A Társulás 2008. évi gazdálkodásáról szóló beszámolót a Társulás Tanácsa a legutóbbi ülésen, április 2-án tárgyalta. A zárszámadásban szereplő bevételi főösszeg 222.048.037,- Ft, a kiadási főösszeg pedig 200.614.173,- Ft. A Pénzügyi Bizottság, és a Társulás Tanácsa is elégedettséggel nyugtázta a Társulás 2008. évi gazdálkodásának végrehajtását, a munkaszervezet dicséretben részesült.

A kiadások túlnyomó része működési célú átadott pénzeszköz, melyet a Társulás a Magyar Államkincstártól normatív támogatásként kap, és kizárólag az adott feladatra használható fel. A fel nem használt összeget a Társulás köteles visszafizetni az Államkincstárnak.

 

A Társulás a 2008. évi feladatellátását jelentősen kibővítette: a 2 újonnan csatlakozó településsel a szociális ellátórendszerben lehetőség nyílt új feladatok ellátására. Ehhez szükség volt az intézményrendszer bővülésére: a két új csatlakozó város Vecsés és Üllő a meglévő intézményeivel biztosította a kistérségi lefedettség megvalósulását.

 

A szociális ellátó rendszer jelentősen megváltozott: új intézményfenntartói társulások alakultak, melyek a városi önkormányzatok által fenntartott szociális intézmények köré szerveződtek. E területen a városok példás együttműködést tanúsítanak, egyenrangú partnerekként osztották fel egymás közt a feladatokat: minden város gesztorként működött valamely feladat ellátásában.

 

A 2008-ban ellátott szociális alapszolgáltatások:

családsegítés és gyermekjóléti szolgálat

közösségi ellátás

támogató szolgálat

jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

idősek napközbeni ellátása

házi segítségnyújtás

 

A családsegítés és gyermekjóléti szolgálat, esetében a kistérségi lefedettség 100%-os, tehát minden település részese az ellátásoknak.

Családsegítés és gyermekjóléti szolgálat vonatkozásában Gomba a Társulás által fenntartott Kistérségi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat monori intézményegysége ellátási területéhez tartozik. A feladatellátáshoz szükséges helyiséget az önkormányzat biztosítja. A feladatot egy félállású dolgozó heti 20 órában látja el.

A közösségi ellátás és a támogató szolgálati feladatokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat biztosította a településen.

A jogszabályi változások következtében e két ellátás kikerült az önkormányzatok által kötelezően ellátandó szociális alapszolgáltatások köréből, és a 2009-es költségvetési évtől megszűnik e feladatok normatív állami támogatása. Erre az évre a Társulás sem kapott kiegészítő támogatást, mivel az intézmények fenntartói 2008. őszén pályázati úton folyamodhattak támogatásért. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat újabb 3 évre támogatást nyert, és továbbra is folytatja a tevékenységét. A Társulás a megváltozott finanszírozás miatt megállapodást írt alá a Szolgálattal, mely szerint a kistérségi ellátás kiegészítő finanszírozás nélkül is folytatódik.

Gomba csatlakozása a Monori Intézményfenntartói Társuláshoz -házi segítségnyújtás vonatkozásában- 2008. júliusától, sajnos objektív okok miatt meghiúsult.

A további egyeztetések eredményeképpen mind a házi segítségnyújtás, mind pedig a jelzőrendszer vonatkozásában végül Üllőhöz sikerült csatlakozni, de a feladat ellátása csak 2009. január 1-től teljesült.

 

Közoktatási területen továbbra is két szakszolgálati feladat ellátása kötelező: a Társulás a gyógytestnevelést és pályaválasztási tanácsadást biztosítja a településeken élő jogosult gyermekek részére.

A gyógytestnevelésre a jogosultságot az iskolaorvos állapítja meg, a felmérést minden év május 15-ig el kell végeztetni. 2008-ban Gombán 14 gyermek vett részt gyógytestnevelés órákon heti 1 alkalommal.

A pályaválasztási tanácsadás évente egy alkalommal, a hetedikesek részére próbál segítséget nyújtani a gyermekeknek. A továbbtanulással kapcsolatos tudnivalókról, lehetőségekről ad tájékoztatást szakember, kiscsoportos foglalkozás keretében. 2008-ban olyan szolgáltatóval szerződött a Társulás, amely a kötelező 1 óra helyett 3 órában foglalkozik a jogosultakkal, a hetediket követően nyolcadik osztályba lépő tanulók utókövetését is elvégzik a következő tanév első félévében. Egyéni foglalkozásokra, személyiség tesztek végzésére, stb. szintén térítésmentesen rendelkezésre állnak a szakemberek.

Sajnos a 2009-es költségvetési törvény megfosztotta a Társulásokat a feladat saját szervezésétől, és csak közoktatási intézmény, nevelési tanácsadó útján lehet ellátni a feladatot. Ez meglehetősen megnöveli a költségeket, e tekintetben a kötelező alapellátás fog megvalósulni 2009-ben.

A logopédiai ellátás megvalósítása 2008-ban kudarcba fulladt. A Társulás megállapodást kötött Pest Megye Önkormányzatával, hogy az általa fenntartott Monori Nevelési Tanácsadó és Logopédiai Intézet útján ellátja a hozzá tartozó települések intézményeiben a feladatot. Ez az első elszámolásig, október végéig működött. Ekkor derült ki, hogy az intézmény jóval nagyobb költségvetéssel szervezte meg a feladatot, mint amire fedezetet biztosított volna a kistérségi kiegészítő normatíva. Ennek oka, hogy az intézményvezető számított arra, hogy a polgármesterek önkormányzati forrásból kiegészítik a hiányzó részt, amely településenként olyan magas összeg volt, hogy egy polgármester sem vállalta. Mivel kompromisszumkészség az összeg nagyságára vonatkozóan az intézményvezető részéről nem mutatkozott, így a feladatellátást már a vita kirobbanáskor megszűntette. Az eset kárvallottjai elsősorban az ellátás nélkül maradt gyerekek, és a feladatot ellátó logopédusok, akikkel az intézményvezető magasabb összegért szerződött, mint amit a kistérségi kiegészítő normatíva megenged.

Idén a megyei önkormányzattal már csak Pilis és Monor ellátására szerződött a Társulás, de ellátás ismeretlen okok miatt továbbra sincs. Ellenben működnek a városi önkormányzatok által fenntartott nevelési tanácsadók, azaz folyik az ellátás az intézményekben, persze jelentős önkormányzati hozzájárulás mellett.

Elkészült a kistérségi közoktatás tanulmány, melyet 2008. októberében fogadott el a Társulás.

A Kistérségi Közoktatási Intézkedési Terv, és az Esélyegyenlőségi terv szintén elfogadásra került. Amennyiben közoktatási területen kíván pályázni bármely település, e 2 dokumentumot szükséges csatolni a pályázathoz.

 

A belső ellenőrzés továbbra is kistérségi feladat. A települések tárgyévi belső ellenőrzési terveit előző év november 15-ig fogadják el a képviselő-testületek. Ezt követően a Kistérségi Irodának el kell juttatni a tervet, hogy azokat a Tanács jóváhagyja. Eddig közbeszerzési eljárás keretében lett kiválasztva a szolgáltató. A Társulás települései számára már 4. éve ugyanaz a szolgáltató, a Vincent Auditor Kft végezte a feladatot.

 

 

Monor, 2009. április 15.

 

 

 

 

         Fazekas Krisztina

       Munkaszervezet vezető