Vissza

6. napirend

E L Ő T E R J E S Z T É S

a Képviselő-testület 2009. október 29-i ülésére

 

Tárgy:             Javaslat a közigazgatási hatósági eljárásban az elektronikus ügyintézésről szóló 15/2005. (X.28.) sz. rendelet felülvizsgálatára

 

Előterjesztő: Lehota Vilmos polgármester

Előkészítő:      Kósa Erzsébet Anikó jegyző

Véleményező: valamennyi bizottság

Iktatószám:     1394/2009.

 

 

 

Tisztelt Képviselő-testület!

 

 

A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) 160. §-a 2009. szeptember 30-ig biztosított lehetőséget arra, hogy a képviselő-testület rendelettel az általánostól eltérő szabályokat írjon elő az elektronikus ügyintézésre vonatkozóan. Egész pontosan a Ket. úgy fogalmazott, hogy  „Törvény, kormányrendelet, önkormányzati rendelet eltérő rendelkezése hiányában a hatóság a közigazgatási hatósági ügyeket elektronikus úton is intézi.” Tehát 2005-ben a Ket. adott felhatalmazást a közigazgatási hatósági eljárásban az elektronikus ügyintézésről szóló 15/2005. (X.28.) sz. helyi rendelet megalkotására, melyben a képviselő-testület valamennyi eljárási cselekmény esetében teljes egészében kizárta az ügyek elektronikus úton történő intézését.  

2009. október 1-én - a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) átfogó módosítását tartalmazó 2008. évi CXI. törvénnyel - egyidőben lépett hatályba az elektronikus közszolgáltatásról szóló 2009. évi LX. törvény. Szolgáltató állam, elektronikus ügyintézés, ügyfélközpontú közigazgatás, gyorsabb, hatékonyabb eljárás – ezek azok a fogalmak, melyek a törvény általános céljaként megemlíthetők.

Az elektronikus közszolgáltatás fogalmát az elektronikus közszolgáltatásról szóló törvény fogalmazza meg az alábbiak szerint: „Elektronikus közszolgáltatás az e törvény által szabályozott módon, törvényben elektronikus úton nyújtott szolgáltatások biztosítására kötelezettek, illetőleg elektronikus úton szolgáltatást nyújtó egyéb szervezetek hatósági vagy egyéb tevékenységének, hatósági nyilvántartásból történő adatszolgáltatásának, a központi elektronikus szolgáltató rendszer (a továbbiakban: központi rendszer) igénybevételével, elektronikus úton történő végzése”. A törvény értelmében az elektronikus közszolgáltatás ingyenes és mindenki számára hozzáférhető kell, hogy legyen. A jogszabály részletezi az elektronikus közszolgáltatás nyújtásának szabályait, meghatározza azon szervek körét, melyek elektronikus közszolgáltatás nyújtására kötelezettek. Ezek között került meghatározásra a közigazgatási hatóság is. A törvény meghatározásában közigazgatási hatóság a Ket. alapján hatósági tevékenységet végző, illetve szolgáltatást nyújtó szerv vagy személy. 

A Ket. alkalmazása szempontjából közigazgatási hatóság a hatósági ügy intézésére hatáskörrel rendelkező

a) államigazgatási szerv,

b) helyi önkormányzat képviselő-testülete, ideértve a megyei önkormányzat közgyűlését is, valamint a 19. § (2) bekezdése szerint átruházott hatáskörben annak szervei és társulása,

c) a polgármester, főpolgármester, megyei közgyűlés elnöke, a megyei jogú város kerületi hivatalának vezetője (a továbbiakban együtt: polgármester),

d) főjegyző, jegyző, körjegyző, a képviselő-testület hivatalának ügyintézője, a hatósági igazgatási társulás,

e) egyéb szervezet, köztestület vagy személy, amelyet (akit) törvény vagy kormányrendelet jogosít fel közigazgatási hatósági jogkör gyakorlására.

 

Az elektronikus közszolgáltatások nyújtására központi informatikai és kommunikációs rendszerek állnak rendelkezésre. Az önkormányzatoknak már - jogszabályi előírás miatt - csatlakozniuk kellett a Központi Elektronikus Szolgáltató Rendszerhez (az úgynevezett hivatali kapuhoz). Így a Miniszterelnöki Hivatal állásfoglalása szerint nem lehet technikai akadálya annak, hogy az ügyfelek elektronikus úton indítsanak nálunk ügyet.

Az elektronikus ügyintézés kizárása az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium jelenlegi véleménye szerint nem lehetséges, amennyiben a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény hatálya alá tartozó közigazgatási ügyről van szó, vagyis ha a közigazgatási ügy a Magyar Köztársaságban vagy más EGT-államban honos vállalkozás szolgáltatási tevékenységének megkezdésére és folytatására irányul.

Az elektronikus ügyintézésnek két módja lehetséges: ha az ügyfél legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírással rendelkezik, akkor közvetlenül kommunikálhat a hatósággal elektronikus úton. Elektronikus aláírás hiányában az ügyfélkapu teremti meg a biztonságos kapcsolatot. Az ügyfélkapu a www.magyarorszag.hu oldalon található. Az ügyfélkapu használatának feltétele a regisztráció. Regisztrálni bármely okmányirodában lehet. Az okmányirodai regisztráció során az ügyfélnek igazolnia kell személyazonosságát, aláírásával hozzá kell járulnia adatainak kezeléséhez, meg kell adnia e-mail címét, majd ezután a Központi Hivatal a megadott adatokat a személyi adat- és lakcímnyilvántartásban (vagy az alá nem tartozó külföldiek esetében az idegenrendészeti nyilvántartásban) ellenőrzi. A regisztráció indítható a www.magyarorszag.hu oldalról is a Regisztrációs adatlap kitöltésével és elküldésével. Ekkor egy ideiglenes regisztrációról beszélünk, amely korlátozott szolgáltatásokra jogosítja az ügyfelet mindaddig, amíg okmányirodai regisztrációval nem erősíti meg ügyfélkapu létrehozási szándékát. Amennyiben ezt 30 napon belül nem teszi meg, törlődik a rendszerből.

 

A regisztrációt követően az elektronikus ügyintézés feltételei egyrészt a kormányzati portálon állnak rendelkezésre, másrészt a központi rendszer igénybevételével teremthetőek meg. Az elektronikus ügyintézésbe bevont ügykörökre elektronikus nyomtatványt kell készíteni egy korlátozott hozzáférésű, ún. általános nyomtatványkészítő programmal. A nyomtatványok hozzáférése az önkormányzat honlapján, azon belül a községházi portálon biztosítható.

 

A nyomtatványok kitöltéséhez az ügyfélnek az APEH nyomtatványok használata során már elterjedt általános nyomtatványkitöltő programot (ABEV) kell használnia. Ez a program generál egy olyan elektronikus dokumentumot, melyet az ügyfél interneten a központi rendszer segítségével el tud küldeni a polgármesteri hivatalhoz. Az ügyfél által elküldött dokumentumot a polgármesteri hivatal a központi rendszer közreműködésével a hivatali kapun keresztül tudja letölteni, annak visszaigazolására is ez a rendszer biztosít lehetőséget.

 

Az előterjesztésben jelölt jogszabályoknak történő megfelelést szolgálja a jelenleg rendelkezésre álló informatikai feltételek figyelembe vételével elkészített rendelettervezet, mely a korábbi rendelet hatályon kívül helyezése mellett teljesen új szabályozást állapít meg Gomba Község Polgármesteri Hivatalában az igénybe vehető elektronikus ügyintézésre 2010. január 1-től. A rendelet hatályba lépésétől a jövő év kezdetéig a helyi rendszer tesztelése, az elektronikus nyomtatványok elkészítése, az elektronikus ügyintézésbe bevonható ügykörök bővítése zajlik majd folyamatosan.

 

Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltakat megvitatni, javaslataival, észrevételeivel kiegészíteni, s a benyújtott rendelettervezetet támogatni szíveskedjen.

 

Gomba, 2009. október 20.

 

                                                                       Tisztelettel:

 

                                                                                                                      Lehota Vilmos

                                                                                                                      polgármester

 

 

                               

                    rendelet tervezet