Vissza

7. napirendi pont

 

 

 

E L Ő T E R J E S Z T É S

a Képviselő-testület 2012. április 12-i nyilvános ülésére

 

Tárgy: Javaslat a település parkolási rendjéről szóló önkormányzati rendelet megalkotására

Előterjesztő:    Lehota Vilmos polgármester

Előkészítő:      Kósa Erzsébet Anikó jegyző

Véleményező: Valamennyi bizottság

Iktatószám:      697/2012.

                                                                                                        

Tisztelt Képviselő-testület !

 

Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 4. mellékletében rögzíti az építmények rendeltetésszerű használatához szükséges, elhelyezendő személygépkocsik számát. Az OTÉK alapján telkekhez és építményekhez - a Gombára értelmezhető előírások közül - az alábbiak szerint meghatározott számú személygépkocsi elhelyezését kell biztosítani.

Egy személygépkocsi számítandó

a)      minden lakás, üdülőegység után,

b)      kereskedelmi egység árusítóterének 0–100 m2-ig minden megkezdett 10 m2, e fölött minden megkezdett 20 m2 nettó alapterülete után,

c)      vendéglátó egység fogyasztóterének minden megkezdett 5 m2 nettó alapterülete után (beleértve a terasz, kerthelyiség területét is),

d)      az óvoda, iskola minden foglalkoztatója és/vagy tanterme nettó alapterületének minden megkezdett 20 m2-e után,

e)      egyéb közösségi szórakoztató, kulturális egység (színház, bábszínház, filmszínház, koncert-, hangversenyterem, operaház, cirkusz, varieté stb.) minden megkezdett 5 férőhelye után,

f)       sportolás, strandolás célját szolgáló egységek minden 5 férőhelye után,

g)      igazgatási, ellátó, szolgáltató és a nem fekvőbeteg-ellátó gyógykezelő egységek huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségeinek minden megkezdett 10 m2 nettó alapterülete után,

h)      ipari egységek gyártó, szerelő helyiségeinek minden megkezdett 200 m2-e után,

i)        raktározási egységek raktárhelyiségeinek minden megkezdett 500 m2-e után,

j)        egyéb rendeltetési egységek huzamos tartózkodásra szolgáló helyiségeinek minden megkezdett 20 m2 nettó alapterülete után,

k)      minden jelentős zöldfelületet igénylő közösségi kulturális egység (pl. temető) és közhasználatú park területének minden megkezdett 500 m2-e után,

Minden megkezdett 50 db várakozóhelyből legalább egyet a mozgásukban korlátozottak részére kell kialakítani, amelyekből legfeljebb négy helyezhető közvetlenül egymás mellé.

Az építmények, önálló rendeltetési egységek, területek rendeltetésszerű használatához - amennyiben az önkormányzat eltérő értékeket parkolási rendeletében nem állapít meg - a fentiek szerint előírt mennyiségű és fajtájú gépjármű elhelyezési lehetőségét, továbbá rendszeres teherszállítás esetén rakodóhelyet kell a telken biztosítani. Meglévő építmények bővítése, átalakítása, rendeltetésük módosítása esetében csak a bővítésből, az átalakításból, illetőleg az új rendeltetésből eredő többlet gépjármű elhelyezéséről kell gondoskodni, a meglévők megtartása mellett.

A települési önkormányzat parkolási rendeletében a számított személygépkocsi elhelyezési kötelezettségtől a település sajátosságaira figyelemmel, közlekedési vizsgálat alapján a lakás és üdülőegység tekintetében legfeljebb +50%-os, a többi pont alattiak esetében legfeljebb +/-50%-os eltéréssel – eltérő értékeket is megállapíthat. A közlekedési vizsgálatnak ki kell terjednie a szabályozott terület településen belüli elhelyezkedésére, a használati sajátosságaira, a tömegközlekedési ellátottságára és a terület forgalmi terheltségére.

Áru-rakodóhelyről kell gondoskodni minden olyan építmény részére, amelybe rendszeres áruszállítás történik. A rakodóhelyek nagyságát, számát és helyét a szállító jármű igénye szerint, továbbá úgy kell meghatározni, hogy a rakodás a közterület forgalmát és az építmény rendeltetésszerű használatát ne akadályozza.

 

Ha a település adottságai lehetővé vagy szükségessé teszik, a települési önkormányzat a település egész vagy rész területén – a helyi parkolási rendeletben szabályozva – a gépjármű-várakozóhelyek (parkolók) kialakítását a legfeljebb 500 m-en belüli parkolóházban vagy a közterületek közlekedésre szánt területe egy részének, illetőleg a közforgalom céljára átadott magánút területe egy részének felhasználásával az út kezelőjének hozzájárulásával megengedheti. Ilyen esetekben a várakozóhelyek (parkolók) megépítése, továbbá azok használata és fenntartása a parkolási rendeletben rögzített feltételekhez köthetők.

A feltételek ellenértékeként a várakozóhelyek (parkolók) kiépítését, illetőleg a meglévők használhatóságát és fenntartását:

– parkolóház esetében legkésőbb öt éven belül,

– közlekedési területen megvalósuló várakozóhelyek (parkolók) esetében legkésőbb egy éven belül

biztosítani kell.

 

A Helyi Építési Szabályzat 2009. évi módosítása során került rögzítésre a gombai településszerkezet leírásában az országos utak, a települési jelentőségű és gyűjtő utak, a települési kiszolgáló, ill. lakóutak és mezőgazdasági feltáró utak helyzetfelmérésére.

 

A településközponti tervezés során a közterületek funkciótervezése között parkolóhelyek kialakítására számos terület került kijelölésre, amelyet a mellékelt R-02 tervszámú vázlatterv mutat.

 

Az előterjesztéshez csatolt rendelettervezettel javaslatot teszek Parkolási Alap létrehozására, a telken belüli gépjármű-elhelyezési kötelezettség telken kívüli lehetőségeinek biztosítására.

 

Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltakat megtárgyalni, észrevételeivel, javaslataival kiegészíteni, s az előkészített rendelet tervezetét elfogadni szíveskedjen.

Gomba, 2012. március 19.    

                                                                          Tisztelettel:

 

                                                                                                         Lehota Vilmos sk.

                                                                                                           polgármester

rendelettervezet