Vissza

9. napirendi pont

 

 

E L Ő T E R J E S Z T É S

a Képviselő-testület 2013. június 27-i ülésére

 

Tárgy:   Javaslat a szociális igazgatás és a szociális ellátások helyi szabályairól szóló 9/2002. (IV. 13.) önkormányzati rendelet módosítására

 

Előterjesztő:    Lehota Vilmos polgármester

Előkészítő:       Kósa Erzsébet Anikó jegyző

Véleményező: valamennyi bizottság

Iktatószám:     ……/2013.

 

Tisztelt Képviselő-testület !

 

A Képviselő-testület június 27-i ülésére került előterjesztésre a felnőtt- és gyermekétkeztetésben alkalmazott nyersanyagnormát és térítési díjakat megállapító rendelet felülvizsgálata. A gyermekétkeztetés normáinak módosítása mellett a Képviselő-testület a beterjesztett javaslat támogatása esetén új rendeletében a felnőtt étkeztetésben alkalmazott nyersanyagnormát változatlanul hagyja.

 

Ennek ellenére a szociális igazgatás és a szociális ellátások helyi szabályairól szóló 9/2002. (IV. 13.) önkormányzati rendelet módosítása mégis indokolt, mert az 1. mellékletében meghatározott intézményi térítési díjak %-os mértékben kerültek arányosításra a nyersanyagnormákról és megállapított térítési díjakról szóló 16/2012. (VI.  29.) önkormányzati rendelet 3. §-ában rögzített felnőtt étkezés térítési díj adagonkénti 490.- Ft + ÁFA összegéhez viszonyítva.

 

A Képviselő-testület a GTÜ Közhasznú Nonprofit Kft döntéshozó szerveként határozatban szabályozza a felnőtt étkeztetésben az egy adagra számított szolgáltatási díjat. A helyi szociális rendeletben ezért az arányszámok elhagyásával célszerű kizárólag összegszerűen meghatározni a szociális étkeztetés intézményi térítési díját.

 

A fentiek alapján a helyi szociális rendelet módosítása az 1. melléklet változását tartalmazza. A javaslat értelmében törlésre kerülne a szociális étkeztetés intézményi térítési díjának meghatározását tartalmazó táblázatból az „Étkezési térítési díj mértékének %-os aránya” elnevezésű oszlop, mert annak rendeleti hivatkozási alapja módosult.

 

Az előterjesztés mellékletét képezi továbbá a szociális alapszolgáltatásként biztosított étkeztetés szakmai programjának felülvizsgálatot követő módosított szövegezése, melyben elkerülhetetlen a Főzőkonyha Kft üzemeltetésébe történő átadásából eredő változások átvezetése. A napirendi pont tárgyalása során kérem a módosított szakmai program jóváhagyását is.

 

Kérem a Tisztelt Képviselő-testületet, hogy az előterjesztésben foglaltakat megtárgyalni, javaslataival, észrevételeivel kiegészíteni, és a tervezet alapján a rendeletalkotást támogatni szíveskedjen.

 

Gomba, 2013. június 22.   

Tisztelettel:

                                                                                                      Lehota Vilmos

                                                                                                        polgármester

 

rendelettervezet
 

 

Határozati javaslat

……../2013. (VI. 27.) képviselő-testületi határozat

 

Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta a szociális étkeztetés szakmai programjának felülvizsgálatára vonatkozó javaslatot és az alábbi határozatot hozta.

 

1.      A Képviselő-testület az önkormányzat által szociális alapellátásként biztosított szociális étkeztetés szakmai programját felülvizsgálta és azt egységes szerkezetben a határozat 1. melléklete szerinti szövegezéssel elfogadta.

2.      A Képviselő-testület felkéri a polgármestert, hogy a módosított szakmai programot a Pest Megyei Kormányhivatal Szociális- és Gyámhivatala részére küldje meg.

 

 

Határidő: 2013. július 15.

Felelős:  Lehota Vilmos polgármester

 

 

1. melléklet

a …./2013. (VI. 27.) képviselő-testületi határozathoz

 

Szakmai Program

az É t k e z t e t é s

szociális alapszolgáltatás ellátására

 

A szakmai program Gomba Község Önkormányzata illetékességi területén szociális szolgáltatásként étkeztetést biztosító alapszolgáltatásra terjed ki. A szakmai program

-       meghatározza a vonatkozó jogszabályok alapján az étkeztetés célját és feladatát, jogszabályi környezetét;

-       bemutatja az alapszolgáltatást, ismerteti annak kapacitását, a nyújtott szolgáltatáselemeket, tevékenységet;

-       kiterjed a szolgáltatás során más intézményekkel szükséges együttműködésre;

-       ismerteti az ellátott célcsoportot, a feladatellátás szakmai tartalmát, módját, a biztosított alapellátást, annak rendszerességét;

-       rögzíti az étkeztetés igénybevételének módját;

-       rávilágít az alapszolgáltatásról szóló tájékoztatás helyi módjára;

-       meghatározza az ellátottak és a személyes gondoskodást végző személyek jogainak védelmével kapcsolatos szabályokat.

 

 

  1. Cél és feladat meghatározás

 

Gombán, - a magyarországi átlaghoz hasonlóan – jellemzően nő a szociálisan hátrányos helyzetű emberek száma. Az alapszolgáltatás célja, hogy a jogosultak által megfizethető áron segítse Őket napi egyszeri meleg ételhez az önkormányzat.

 

Az alapszolgáltatás feladata megtalálni a szociálisan leghátrányosabb helyzetben lévőket, és az alapszolgáltatás keretében Őket felkarolva, a létfenntartáshoz minimálisan szükséges ellátást biztosítani számukra. Az étkeztetés keretében lehetőséget kell biztosítani azok számára is a szolgáltatás igénybevételére, akik idős koruk miatt, illetve mert egyedül vannak, nem képesek önmagukról e tekintetben gondoskodni, vagy az aránytalanul nagy terhet róna rájuk.

 

Az alapszolgáltatás biztosításában közreműködő résztvevőkre az alábbi jogszabályok írnak elő alaki, tartalmi és formai kötelezettségeket:

-       A szociális ellátásokról és szociális igazgatásról szóló 1993. évi III. törvény,

-       a Magyar Köztársaság aktuális, tárgyévi költségvetéséről szóló törvény,

-       a szociális szolgáltatók és intézmények működésének engedélyezéséről és ellenőrzéséről szóló 321/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet,

-       a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 17.) Korm. rendelet,

-       a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet, valamint

-       Gomba Község Önkormányzata Képviselő-testületének a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályairól szóló 9/2012. (IV. 13.) önkormányzati rendelete.

 

  1. Az étkeztetés konkrét bemutatása, a rendelkezésre álló kapacitás ismertetése, a nyújtott szolgáltatáselemek, tevékenységek

 

Az étkeztetésre vonatkozó lakossági igények kielégítését – túl az oktatási nevelési intézményekben jelentkező szükségleten - 2007. szeptember 1-től a Polgármesteri Hivatal Főzőkonyhája biztosította. Gomba Község Önkormányzata részére Monor Város Önkormányzat Polgármesteri Hivatala a 2008. december 19-én kelt - és 2009. január 5-én jogerőre emelkedett - 4669-5/2008. számú határozatával adott ki határozatlan időre működési engedélyt szociális alapszolgáltatás formájában étkeztetés biztosítására. A határozatlan időre szóló működési engedélyt a Pest Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatala Szociális Hatósági és Ellenőrzési Osztálya a PEC/001/475-5/2013. számú határozatával hivatalból módosította és azt egységes szerkezetbe foglalva továbbra is határozatlan időre megadta.

 

Az étkeztetésre működési engedéllyel rendelkező önkormányzat a feladatait szakfeladati gazdálkodás keretében látja el.  A főzőkonyha üzemeltetését a szociális alapszolgáltatást ellátó önkormányzat megállapodás keretében adja át az általa alapított egyszemélyes gazdasági társaság, a GTÜ Gomba Község Településüzemeltető, Településfejlesztő és Szociális Közhasznú Nonprofit Kft. részére. A szociális alapszolgáltatások ellátását az önkormányzat és a gazdasági társaság között megállapodás szabályozza. A szociális étkeztetés keretében biztosított ebédet az ellátottak részére az önkormányzat a gazdasági társaságtól vásárolja meg.

 

Az adminisztrációs hátteret az önkormányzat egyrészt a polgármesteri hivatali apparátusa, másrészt 2012. december 30. napjától szociális segítő közalkalmazottként történő foglalkoztatásával biztosítja.

 

Az étkeztetéshez szükséges személyi feltételek a napi egyszeri meleg étel elkészítése tekintetében a GTÜ Közhasznú Nonprofit Kft. alkalmazottai biztosítják, másrészt a szociális segítő, mint önkormányzati alkalmazott kinevezésével teljesülnek. A személyi feltételek biztosításának további módját jelentheti a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony létesítése.

 

A szociális szolgáltató Gomba Község Önkormányzata. Az önkormányzati alapítású gazdasági társaság telephelye a Gomba, Kossuth Lajos tér 21. sz. alatti Rendezvényház, melyben a főzőkonyha üzemel.

 

Gomba Község Önkormányzata 2010-2011. években a Kossuth tér 21. szám alatt jelentős beruházás keretében rendezvényházat épített, mely helyet biztosít az újonnan kialakított, 400 adagos főzőkonyhának, valamint a 60 férőhelyes étkezőnek is. Ez az új főzőkonyha vette át az étkeztetéshez kapcsolódó feladatokat, a lakossági igények kielégítése is innen történhet.

 

Az igénylők köre fokozatosan bővül. Míg 2009. év elején 9 fő vette igénybe az étkeztetést, mára ez a létszám eléri, olykor meghaladja a 80 főt. A megemelkedett előállítható adagszám miatt hosszú távon nem kell kapacitás korláttal, a jelentkező étkeztetési igények elutasításával, vagy várakozó listára történő felvételével számolni.

 

Étkezés munkanapokon biztosított. Az étkeztetés során a korábbi lakásra szállítás és az elvitel lehetővé tétele mellett új szolgáltatási elem a megépült új konyha étkezőjében a kiszolgálással egyidejű helyben fogyasztás.

 

 

  1. Más intézményekkel történő együttműködés módja

 

A vonatkozó jogszabályok szerint a működési engedély hivatalból történő módosítását a felülvizsgálat időpontjában a Pest Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatala végezte. Az élelmiszer-higiénia és élelmiszer-biztonság jogszabályi követelményeinek való megfelelés kérdésében a Pest Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságának kerületi hivatala jár el.

 

Az étkeztetést biztosító főzőkonyha napi operatív feladatait a GTÜ Közhasznú Nonprofit Kft. által főzőkonyhán foglalkoztatott élelmezésvezető és szakács látja el. A szociális étkeztetés Gomba Község Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzat és szervezi szervezeti és működési szabályzatáról szóló 16/2007. (XI. 27.) önkormányzati rendeletének 1. melléklete tartalmazza.  A gazdasági társaság üzemeltetésében lévő, Gomba, Kossuth tér 21. szám alatti Főzőkonyhán történik a napi meleg étel előállítása, az étkeztetéssel kapcsolatos adminisztráció a Bajcsy-Zsilinszky u. 2. szám alatti Polgármesteri Hivatalban történik, ahol elhelyezést nyert a szociális segítő 2012. december 30. napjától.

 

A településen a házi-segítségnyújtást az önkormányzat feladat-ellátási szerződés keretében biztosítja. Az étkeztetést és a házi-segítségnyújtást is igénybe vevő ellátottak részére az ebédet az Üllő Város Humán Szolgáltató Központ, Nevelési Tanácsadó, Óvoda és Központi Rendelő Többcélú Közös Igazgatású Intézménnyel jogviszonyban álló, Gombán mindennapi munkát végző gondozó szállítja házhoz.

 

A szolgáltatást végző kapcsolatot tart a településen a háziorvossal, védőnővel, a településen működő családsegítő szolgálattal, indokolt esetben más település szolgáltatójával.

 

Gomba Község külterületén és a központi belterülettől távol eső egyéb belterületein a feladatellátásban közreműködik az önkormányzat tanyagondnoka is, aki tanyagondnoki szolgálatra érvényes működési engedély alapján látja el feladatait. A tanyagondnokkal a kapcsolattartás folyamatos.

 

 

  1. Az ellátott célcsoport meghatározása, a feladatellátás szakmai tartalma, módja, az étkeztetés, mint alapellátás ismertetése, annak rendszeressége

 

 

Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen

a)      koruk,

b)      egészségi állapotuk,

c)      fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük,

d)     szenvedélybetegségük ,

e)      hajléktalanságuk miatt, továbbá

f)       annak a rászorulónak, akinek életét, testi épségét, egészségi állapotát az

g)      ellátás elmaradása veszélyezteti.

 

Az étkeztetés biztosítása esetén szociálisan rászorultnak tekintendő:

a)    a 60 év feletti személy,

b)   egyedül élő és egészségi állapota miatt önmaga ellátására tartósan vagy  átmenetileg nem képes,

c)    fogyatékossági támogatásban részesül, vagy pszichiatriai beteg,

d)   szenvedélybeteg,

e)    hajléktalan,

f)    12 hónapnál régebben nyilvántartott együttműködő álláskereső,

g)   az a) pontban meghatározott életkort el nem ért I.-II. csoportbeli rokkant,

h)   átmeneti jelleggel krízishelyzetben van.

 

Az étkeztetésre vonatkozó működési engedély alapján a szolgáltatást szervező szociális segítő előkészíti a szolgáltatás igénybevételéhez szükséges dokumentációt, vezeti az étkeztetéshez rendszeresített nyilvántartásokat. A biztosított meleg étel nyersanyag, energia és tápanyag tartalmának a jogszabályi előírásnak/szakmai szabályoknak meg kell felelnie, ezért a Főzőkonyha szakácsa és élelmezésvezetője a felelős.

 

Az étkezés során biztosított kétfogásos ebédet a GTÜ Közhasznú Nonprofit Kft főzőkonyhai alkalmazottai készítik el. A naponta 11 órára elkészült ebédet a szolgáltatás igénybe vevője a főzőkonyha étkezőjében helyben elfogyaszthatja, vagy igény szerint részére a fenntartó önkormányzat lakásra szállíttatja, illetve lehetővé teszi az igénylők általi elvitelt is.

 

Az elvitel és a lakásra szállíttatás során az ételnek a Főzőkonyhán ételhordóban történő kiszolgálásával, az étel szociális gondozó, szociális segítő, vagy tanyagondnok általi házhoz szállításával, vagy igény szerint helyben fogyasztással a főzőkonyha melletti ebédlőben történhet. A település központi belterületén konyhai kisegítő, egyéb belterületein, igény esetén külterületi lakott helyein tanyagondnok szállítja házhoz az ebédet 11 óra és 13 óra között. Az ételt igény szerint a gondozónő/konyhai kisegítő/tanyagondok kitálalja. A helyben étkezés feltételrendszere a rendezvényházban megépült főzőkonyha melletti ebédlőben biztosított.

 

A főzőkonyha munkanapokon üzemel, pihenő- és szabadnapokon, valamint munkaszüneti napokon az ellátás szünetel.

 

 

  1. Az ellátás igénybevételének módja:

 

Az ellátás igénybevétele önkéntes és az igénybevevő kérelmére történik az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon. A főzőkonyha engedélyezett adagszáma nem indokolja várólista vezetését. A jelentkező igények - egyéb jogszabályi feltételek fennállása esetén - kielégíthetőek.

 

A jogosultsági feltételeket az ellátás során alkalmazni rendelt jogszabályok határozzák meg.

 

A kérelem benyújtásakor a polgármesteri hivatalban történő ügyintézés során, vagy szükség esetén az igénylő lakásán a szociális segítő részletes tájékoztatást nyújt az alapszolgáltatás tartalmáról, a térítési díj megállapításához szükséges jövedelemvizsgálat alapján a fizetendő térítési díjról.

 

Az étkeztetés térítési díját Gomba Község Önkormányzata Képviselő-testületének a szociális igazgatás és szociális ellátások helyi szabályairól szóló 9/2012. (IV. 13.) önkormányzati rendelete határozza meg.

 

A kérelem benyújtását követően - a feltételek vizsgálata után - a szociális segítő előkészíti a szükséges megállapodást. 

 

 A települési önkormányzat az erre rendszeresített formanyomtatványon megállapodást köt az igénylővel, mely rögzíti az ellátás biztosítását, az ellátás kezdő időpontját, és tájékoztatást nyújt a fizetendő térítési díjról valamint minden egyéb jogszabályban meghatározott feltételről, valamint a megállapodás módosításának eseteiről, az étkeztetés megszűnésének, megszüntetésének módjáról. A megállapodást az igénylő és az önkormányzat képviselői legkésőbb az ellátás első napján aláírják.

 

A szociális segítő a megállapodásról haladéktalanul értesíti a főzőkonyha élelmezésvezetőjét, valamint az irányadó ügyintézési határidőn belül az ellátásra való jogosultságról döntést hoz. 

 

  1. Az alapszolgáltatásról szóló tájékoztatás helyi módja

 

Gomba Község Önkormányzata intézményei útján tájékoztatja a lakosságot. A szervezeti és működési szabályzatban rögzített helyben szokásos módon - a községháza hirdetőtábláján - mindenki számára elérhető az információ. A fenntartó az önkormányzat hivatalos honlapján is közzé teszi az étkeztetéssel kapcsolatos információkat. (www.gomba.hu > kozseghaza > ügyleírások > szociális ügyek > étkeztetés). A fentieken túl az ellátás szervezéséért felelősök az ellátottak részére személyes tájékoztatást nyújtanak az információtól függően szóban, vagy írásos formában.  Az időszerű tájékoztatások megjelennek az önkormányzat időszaki kiadványában, a Kenyeres Kerti Krónikásban is.

 

 

  1. Az ellátottak és a szociális szolgáltatást végzők jogainak védelmével kapcsolatos szabályok

 

Az ellátást igénybevevőnek joga van a szociális helyzetére, egészségi és mentális állapotára tekintettel étkeztetésként a szociális alapszolgáltatás igénybevételére.  A szolgáltatás során az egyenlő bánásmód követelményét meg kell tartani. Biztosítani kell, hogy az igénybevevő alkotmányos jogai ne sérüljenek, különös figyelemmel az élethez, az emberi méltósághoz, a testi épséghez, a testi-lelki egészséghez való jogot.

 

Az ellátottak panaszukkal a polgármesterhez fordulhatnak, aki köteles azt 15 napon belül kivizsgálni, és a panasztevőt az eredményről írásban értesíteni. Amennyiben a polgármester határidőn belül nem intézkedik, vagy a panasztevő nem ért egyet az intézkedéssel, az írásbeli értesítést követő 8 napon belül a fenntartóhoz, Gombai Község Képviselő-testületéhez fordulhat.

 

A szolgáltatást végző köteles biztosítani, hogy az ellátást igénylő személyes adatai az egészségi állapotára, a személyes körülményeire, jövedelmére vonatkozó információk illetéktelen személyek tudomására ne kerüljenek.

 

A szociális gondozónak, szociális segítőnek biztosítani kell, hogy a munkavégzéshez kapcsolódó megbecsülést megkapja, valamint a munkáltató megfelelő munkakörülményt biztosítson számukra. A szociális szolgáltatást végzőnek joga van megtagadni az ellátást, ha:

        az igénylő problémája nem tartozik a kompetenciájába,, vagy az igénylő által kért szolgáltatás jogszabályba vagy szakmai szabályba ütközik,

        az ellátotthoz főződő személyes kapcsolata miatt,

        saját egészségi állapota vagy egyéb gátló körülmény következtében az ellátásra fizikailag alkalmatlan,

        az ellátott együttműködési kötelezettségét súlyosan megsérti,

        saját életét és testi épségét a gondozott ellátása veszélyezteti.

 

A szolgáltatást végző a gondozott ellátását csak akkor tagadhatja meg, ha:

        ez az ellátott egészségi, pszichés állapotát károsan nem befolyásolja,

        a gondozott ellátásáról más szakember bevonásával, esetátadás keretében gondoskodik.

 

Gomba, 2008. október 15.

 

 

 

                                               Lehota Vilmos sk.                              Kósa Erzsébet Anikó sk.

                                               polgármester                                                  jegyző

 

 

 

 

 

Felülvizsgálati záradék:

A szakmai program felülvizsgálata 2013. jnius 27-én megtörtént,

azt Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a

…../2013. (VI. 27.) határozatával jóváhagyta.

 

 

Gomba, 2013. június 28.

 

 

                                               Lehota Vilmos                                   Kósa Erzsébet Anikó

                                               polgármester                                                  jegyző