Vissza

1_napirend

 

Polgármesteri tájékoztató

2009.26. hét – 2009.36. hét

 

Gomba Község Önkormányzatának

Képviselő-testülete részére

 

 

Helyben

 

 

Tisztelt Képviselőtársaim!

 

A munkatervünkben szereplő előző testületi ülés óta történt eseményekről az alábbiakban kívánok beszámolni.

 

2009.

26. hét             június 26 – június 28.

Megérkeztek az útfelújítási programunk mennyiségi kimutatásához szükséges koncepciótervek és tervezési diszpozíciók. A tervező teljesítette szerződésben vállalt kötelezettségeit, így a szerződésben meghatározott területre rendelkezésre állnak az útfelújítás munkanemeire bontható beavatkozások mennyiségi adatai.

27. hét             június 29 – július 5.

A nyertes vis-maior pályázatunk alapján haladnak a Bercsényi utcai támfal építésével.

A Pest Megyei Földhivatalnál és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Budapest Környéki Irodájában egyeztettük a településrendezési eszközeink módosításáról a társulási főépítésszel, Nyeste Lászlóval együtt. Az egyeztetés eredményét emlékeztetőben rögzítettem, amelyet tájékoztatómhoz mellékelek. Mindkét hivatalban eredményt értünk el az egyeztetéssel, így – a régészeti munkarész elkészítésével – elhárul a két szakhatóság ellenvéleménye. A hivatali egyeztetés után az A.D.U. Építész Iroda leszerződött az Archeosztráda Kft-vel a kívánt régészeti dokumentáció elkészítésére, amelyet augusztus 13-án eljuttatunk a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak.

A tanyagondnoki szolgálatot egy felsőfarkasdi tanyagondnoki fórummal indítottuk be. A fórum végére az ellenkezésből kissé finomodott a találkozó hangulata. Leginkább a „minden újtól félünk” jelenség volt érezhető az állandó farkasdi problémák említése és az egymás közötti személyeskedés mellett. A fogadtatás ellenére már a helyszínen együttműködési megállapodást kötött egy felsőfarkasdi lakos, mert a hangoskodás ellenére érthető volt az önkormányzat segítő szándéka.

28. hét             július 6 – július 12.

Felsőfarkasdon a temető és a volt iskolaépület környezetének rendbetételét kezdtük meg. A közcélú foglalkoztatottak munkavezetőjének szabadsága idején a tanyagondok irányítása alatt dolgoztak a munkásaink. Kitakarították a temetőt, kiirtották az elburjánzott bozótot a hársfasor alatt. A takarítás során tizenhat köbméternyi szemetet kellett elszállíttatnunk. A farkasdi temetőhöz vezető út miatt már nyilatkozattételre kértük a terület bérlőjét, hogy a vagyonkezelő javaslatára az önkormányzathoz kerülhessen az ingatlan, de a jelenlegi bérlő nem nyilatkozott az ügyben, pedig képviselőjét a tanyagondnoki fórumon emlékezettük erre a korábbi kérésünkre. A régi iskola mellékhelyiségeinek állapota már visszafordíthatatlan, a jelenleg használhatatlan melléképületet a közeljövőben le kell bontanunk. A közcélú munkásokkal eredményt és látható változást sikerült elérni, amelyet a farkasdi visszajelzések is igazolnak.

Közbeszerzési szakértőnkkel egyeztettük az ajánlati felhívások részleteit, amely alapján ú.n. indikatív ajánlatot kértünk néhány hitelintézettől.

 

Helyszíni szemlére került sor a Varga Árpád által a földhivatali nyilvántartás felülvizsgálata miatt indított eljárásban. A szemlén részt vettünk.

Aláírásra került az ingatlancsere-szerződés az egyházközséggel.

Megkaptuk a hiánypótlási felszólítást a Pro Régió Ügynökségtől az óvodai tornaszoba építésére benyújtott CÉDE pályázatunkhoz. A kerekítési pontatlanságból adódó hibákat javítottuk, és eljuttattuk az ügynökségre a hiánypótlást, amire az ügynökség – formailag értékelve – július 14-i dátummal befogadta.

29. hét             július 13 – július 19.

Megkaptuk a hiánypótlási felhívást a Magyar Államkincstártól a TEÚT pályázatunkhoz. A Magyar Államkincstár a műszaki tartalmat a Magyar Közút Zrt. illetékeseivel ellenőriztette, ezért a pályázatra benyújtott útszakaszon előírták még az útcsatlakozás esetében a közútkezelői hozzájárulás beszerzését. A hozzájáruláson kívül néhány mérnökárat csökkenteni volt javasolt, valamint egyértelműsíteni kellett azt, hogy a pályázott útszakasz összefüggő, csak állami közút keresztezi (a Fáy András és a József Attila utcák között). Az új – bruttó 64.836,- Ft-tal kisebb végösszegű – pályázati adatlapot a képviselő-testület rendkívüli ülésének döntése alapján módosítottuk, és a Magyar Államkincstárhoz az öt munkanapos határidőn belül benyújtottuk a szükséges közútkezelői hozzájárulással együtt.

Az útpadkák kaszálását rendeltük meg a Magyar Közút Monori Üzemmérnökségétől több gombai bel- és külterületi útszakaszon. A megrendelés alapján a tópartra vezető út mindkét oldalán (két rendben), a Nagy-Szurdikon, és Felsőfarkasdon végezték el a padka kaszálását. A gyommentesítés önköltségi áron nettó 58.500 Ft-ba került.

Rendkívüli ülést tartottunk a közbeszerzési folyamatok elindítása miatt.

A szombati vihar letörte a szökőkút melletti egyik fa ágát, amely egy időre lezárta az utat. Az eső elállta után az útakadályt felszámoltuk, a forgalmi rendet helyreállítottuk.

30. hét             július 20 – július 26.

Megkezdődött a Polgármesteri Hivatal kéthetes igazgatási szünete. A szünet alatt szinte állandó ügyeletet tartottunk.

Hétfőn egyeztettünk az A.D.U. Építész Iroda munkatársaival az önkormányzat településrendezési eszközeinek módosításáról, annak következő lépéseiről, elsősorban az összehívandó egyeztető tárgyalásról. A kézhez vételtől számított 30 napon belül kellett véleményezni egyeztetési anyagot, amely határidő az utolsó tértivevény visszaérkezése alapján 2009. június 14-én lejárt. Ezt követően 45 nap áll rendelkezésre az ú.n. egyeztető tárgyalás megtartására, amelyre 8 nappal előtte kell meghívni a véleménye alapján érintett hatóságokat. A szakhatósági visszajelzések alapján elkészült tervezői válaszokat az építész iroda elkészítette, és a csütörtöki napon személyesen kézbesítettem mind a hét meghívott szakhatóság részére a július 31. napra szóló meghívóval együtt.

A nyári nagy esők alámosták a Kossuth téri kisebb (iskolai) buszmegálló és az iskolai nagykapu közötti útszakaszt. A korábban kiburkolt árok burkolata és a szegélykő mögött leszivárgó csapadékvíz közel egy köbméternyi lukat mosott az út alá. Az útszakaszon terelőtáblát helyeztünk el és a következő héten – meghosszabbítva a kocsibejáró átereszét – helyreállítottuk az útszakaszt és az árkot.

31. hét             július 27 – augusztus 2..

Megtartottuk az önkormányzat településrendezési eszközeinek módosítása ügyében az egyeztető tárgyalást az A.D.U. Építész Iroda munkatársainak, a társulási főépítésznek, valamint az önkormányzat képviselőinek (jegyző, polgármester, alpolgármester) jelenlétében. Érdemi munka helyett az egyeztetés lehetőségének biztosításáról értesítettük az állami főépítészt a módosítási folyamat valamennyi dokumentumának másolatával együtt.

Megérkezett a TEÚT pályázatunk hiánypótlási felhívása a Pro Régió Ügynökségtől. A felújítandó útszakasz hosszát a pályázati adatlap „II. Projekt törzsadatai” lapja kéri folyóméterben, majd lentebb kilométerben is. Mindkét rubrikában ugyanazon érték szerepelt, így egyiknél a tizedesvesszőt három számmal el kellett tolni. Egy gépelési hiba történt a Vár utcai útburkolat szélességi adatainál, az értéket javítottuk. A pályázati kiírástól függetlenül nem csak költségvetési főösszesítőt kértek a mérnökárat megadó mérnök aláírásával, de utcánkénti költségvetési összesítőt is, valamint nyilatkozni kellett arról, hogy minden mérnöki dokumentációt ugyanaz a – meghatározott tervezési jogosultsággal rendelkező – mérnök írt alá. Az általam összeállított hiánypótlási anyagot Alpolgármester úr vitte be a Pro Régió Ügynökséghez a meghatározott három munkanapon belül.

Vasárnap korán reggel a lezárt szemétbányához hívtak bennünket a riasztott tűzoltók, mert az oltás után füstölgő aljnövényzettel már nem tudtak a szárazságban semmit sem kezdeni. A Jegyző asszony és a körzeti megbízott jelenlétében a helyszínt átvettem a tűzoltóktól. Volt szerencsém azonnal érdeklődni a rekultiváció folyamatáról dr. Kavesánszki Lászlótól, aki elújságolta, hogy a négy – eredeti pályázatból kimaradt – lezárt hulladéklerakó rekultivációjára meghirdetett pályázat sikeresen lezárult, a kivitelezési szerződést 2009. augusztus 11-én írják alá.

32. hét             augusztus 3 – augusztus 9.

Egy héten keresztül pihentem családommal Belső-Somogyban, Csokonyavisontán. Távollétem alatt Alpolgármester úr helyettesített.

Pihenésem közben kaptam a jó hírt a Pro Régió Ügynökségtől, hogy a TEÚT pályázatunk eredményes lett. A pontos támogatási összeget csak később tudtam meg, de – ha erre van szükség a nyertes pályázathoz – sűrítem a pihenőheteket.

33. hét             augusztus 10 – augusztus 16.

Megérkezett a határozat a januárban benyújtott falumegújítási pályázatunk támogatási kérelmére a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal Vidékfejlesztési Támogatások Igazgatóságától. Támogatási kérelmünket csak részben ítélték jogosnak, a három célterület közül (épület külső homlokzatának felújítása, szabadtéri elárusító hely, játszótér) az utolsót teljes mértékben kiemelték a támogatási igényből különböző indoklással.

Aláírtuk a részarány-tulajdon vásárlásáról szóló adásvételi szerződést Vincze Sándornéval a 0270/7-es hrsz-ú (Várhegy) ingatlanban lévő 38 Ak-nyi tulajdonrészéről. A vásárlást korábban kezdeményező pándi állampolgár felbontotta a megkötött szerződést.

Falu- és Tanyagondnoki konferencián vettünk részt a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesületének meghívására. A találkozó alkalmat nyújtott a szakterületen dolgozók és irányítóik munkájának megismerésére, valamint az önkormányzat és az újonnan felállított szolgálat bemutatására. Az egyesületnek tanya- és falugondnokok a tagjai, az őket foglalkoztató önkormányzatok pedig – együttműködési megállapodás útján – pártoló tagok. Az egyesület a konferencia után levélben kérte Gomba Község Önkormányzatának támogatását együttműködési megállapodás megkötésével. Az egyesület vállalja a szakmai munka támogatását többféle formában, az önkormányzatnak pedig évi 21.000,- Ft támogatás a megállapodásban vállalandó kötelezettsége az egyesület felé. A szolgálat működése, valamint az ehhez szükséges szakmai támogatás érdekében javaslom az együttműködési megállapodás megkötését.

Határozati javaslat

…./2009. (IX.10.) sz. határozat

 

Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete megtárgyalta a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesületének együttműködési javaslatát, és az alábbi határozatot hozta:

1.      A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a Falugondnokok Duna-Tisza Közi Egyesületével aláírja az együttműködési megállapodást

2.      A képviselő-testület a megállapodásban vállalt kötelezettségekre 21.000 Ft előirányzatot biztosít a 2009. költségvetési évben, és a következő évek költségvetési tervezetében is fedezetet biztosít a megállapodásban vállalt támogatásra.

 

Határidő:       értelemszerűen

Felelős:         Lehota Vilmos polgármester

34. hét             augusztus 17 – augusztus 23.

A falumegújítási pályázatot eredetileg összeállító szakembergárdával megszövegeztük a fellebbezést az MVH határozatára. Bódi Attila építész, Hinek Mátyás pályázatíró és Terhes Dénes tájépítész közreműködésével összeállítottuk a „Támogatási kérelemnek részben helyt adó határozat”-ra a módosítást kérő választ. Az MVH határozatát és a fellebbezést is mellékelem tájékoztatómhoz.

A Közép-Magyarországi Regionális Fejlesztési tanács által megküldött értesítés alapján a TEÚT pályázatunk a kérelemben megjelölt 20.000.000,- Ft támogatásban részesült, egyben igazolták az 500.000,- Ft pályázati díj befizetését.

Megtartottuk a református templomban az Augusztus 20-i községi ünnepséget. Az ünnepség előkészítése közben Máté Józsefné művelődésszervező munkahelyi balesetet szenvedett, amikor a hangosítás átszállításakor, a templomból kifelé jövet elesett, és eltörte a jobb csuklóját. Máté Józsefnét az ünnepség másnapján megműtötték, azóta betegállományát tölti. A szeptemberi ülésünk napirendjére tűzött rendezvény-előkészítési előterjesztés elkészítését a baleset miatt nem tudtam kérni, így a napirendi ponthoz előterjesztés nem született. A szüreti felvonulást betegállománya alatt is szervezi, előkészítettsége több szempontból jól áll, például több csikóst tudott már beszervezni a felvonulásra. A táncok betanítása – tájékoztatóm készítésének idején – megkezdődött. Az Október 23-i ünnepség az iskolai tanév kezdetével körvonalazódik, a mindenkori hetedik évfolyam műsora adja az ünnepség gerincét, az ünnepi beszéd, illetve a koszorúzás pedig már szokásos elem a megemlékezésben. Kérem Képviselőtársaimat, támogassák a tájékoztató napirendi pont törlését az ülés napirendjéből.

35. hét             augusztus 24 – augusztus 30.

Tárgyalást folytattunk az ú.n. szociális kártya ügyében a kártya kizárólagos kibocsátójának, a Cafeteria-card Kft-nek képviselőivel. A rendelkezésünkre álló információk alapján összeállított előterjesztésben foglaltakat az egyebek napirendi pontban kérem megvitatni.

Török Katalin statikussal és Bódi Attila építésszel a Községháza akadálymentesítési pályázatáshoz is szükséges műemléki felújítási terv előkészítését végeztük.

Megérkezett a CÉDE pályázatunk eredménye: forráshiány miatt tartaléklistára került a támogatási igényünk, amelyről 2009. december 15-ig várható döntés.

A Monor és Térsége Többcélú Önkormányzati Kistérségi Társulás Társulási Tanácsának ülésén vettem részt, valamint az azt megelőző pénzügyi bizottsági ülést vezettem. A költségvetési témájú napirendi pontok mellett – többek között – tárgyaltuk a kistérség közbiztonsági helyzetét, valamint intézményi beszámolót. Külön érdekességként kiemelendő a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület és a Társulás Családsegítő és Gyermekjóléti intézménye által közösen nyert pályázat a TÁMOP 5.3.1. – „Első lépés” - alacsony foglalkoztatási eséllyel rendelkezők képessé tevő és önálló életvitelt elősegítő programjában. A 33,7 MFt-os pályázati nyeremény a Felsőfarkasdon élők számára is segítséget nyújthat.

2009. január 12-ig négy vidékfejlesztési pályázat beadási határideje volt. A falumegújítás témakörében (lásd: fentebbi MVH határozat) már volt pályázati döntés, augusztus 27-én pedig további két pályázatban (mikro-vállalkozások támogatása, vidéki örökség) született előzetes eredmény. A helyi akciócsoportból alakult nonprofit kft döntéshozó testülete az előzetes eredményt nem tudta jóváhagyni, részletesebb információk birtokában tér vissza a döntéshez. A negyedik vidékfejlesztési pályázati körben, a turisztikai támogatások ügyében még előzetes támogatási rangsor sem született.

Sárospatakra egy Patay-kiállításra és a hozzá kapcsolódó előadásokra kaptunk meghívást. A meghívásnak eleget téve felvettük a kapcsolatot a rendezvény és a Patay-család egyik szervezőjével Patay Tiborral, valamint találkoztunk Fáy Tündével, a Fáy-család találkozóinak fő koordinátorával. Ígéretük szerint a közeljövőben mindketten Gombára látogatnak, ahol a két család és az önkormányzat jövőbeli együttműködéséről, és egy esetleges gombai Fáy-Patay találkozóról is szeretnénk tárgyalni.

 

36. hét             augusztus 31 – szeptember 3.

Székely Attilával, a monori tűzoltóparancsnokkal, Dr. Gál Lászlóval, a Kerületi Főállatorvosi Hivatal illetékesével, illetve Balatoni Pállal, Pilis Város Polgármesteri Hivatalának Építéshatósági és Műszaki Irodájának vezetőjével külön-külön egyeztettük a falumegújítási pályázatunkban szereplő szabadtéri elárusító helyének terveit. Az egyeztetések alapján a szakhatóságok számára hiányzó információkat pótolni tudtuk. Az egyeztetésekkel a lehetséges pályázati nyeremény elköltéséhez szükséges építési engedélyt meg tudjuk szerezni.

Az önkormányzat településrendezési eszközeinek módosításáról egyeztettünk a Községházán Mike Eszterrel, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának munkatársával, valamint Sághy Melindával, a Közép-Duna-Völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség munkatársával Nyeste László társulási főépítész jelenlétében. A véleményező hatóságok aggályosnak látják a 2-es (Rózsa utca – Bényei út közötti lakóterület) és a 9-es (Iskola utca – Bercsényi utca közötti lakóterület) módosításokat, de ezek esetében véleményük nem akadályozza a módosítást, viszont az 5-ös (sportterület-kijelölés) és a 11-es (üdülőterületi bővítés) módosítások nagy mértékben akadályozza, hogy a terület része az országos ökológiai hálózatnak. Az 5-ös módosítás esetében – mivel nem beépítésre szánt övezetté kívánja az önkormányzat átminősíteni – enyhébb ellenállás volt észlelhető, de a 11-es módosítás tekintetében a tárgyalófeleink határozott elutasításával találkozhattunk. Álláspontjukat kértem a módosítás napirendre tűzéséig megküldeni.

Kalmár Attilával a tóparti üdülőterület bővítésének esélyeiről tárgyaltunk. Kalmár Attila a módosítás mérnöki munkadíjára 2006-ban befizetett 720.000 Ft előleg visszautalását kérte az önkormányzattól.

Sikertelenül végződött a hitelfelvételre kiírt nyílt közbeszerzési eljárás, mivel a szeptember elseje 14 órai határidőig az ajánlati dokumentációt nem vásárolta meg senki. A közbeszerzési szakértő segítségével előkészítettük a közbeszerzési eljárás folytatását meghívásos eljárás formájában.

Rendkívüli ülésen döntöttünk aktuális kérdésekben.

 

A testületi ülésig hátra lévő időszak történéseiről a testületi ülésen kívánok tájékoztatást nyújtani, és addig, illetve ott, készséggel válaszolok a tájékoztatóm kapcsán felmerült kérdésekre.

 

Gomba, 2009. szeptember 3.

 

                                                                                                                              Lehota Vilmos s.k.

                                                                                                                              polgármester

                       

       jelentés a lejárt határidejű

képviselő-testületi határozatokról

 

                                    

MVH határozata                     fellebbezés