VISSZA az alaprendeletekhez VISSZA a főoldalra
Gomba Község Önkormányzatának
6/2010. (III. 26.) számú rendelete
az önkormányzat tulajdonában lévő lakások, valamint nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletének szabályairól[1]
Hatályon kívül helyezte a 8/2012. (IV. 13.) önkormányzati rendelet
/Egységes szerkezetben a 24/2010. (XII.10.) sz., 10/2011. (VI.30.) sz. és a 19/2011. (XI.18.) sz. önkormányzati rendeletekkel/
Gomba Község Önkormányzata a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) 16. § (1) bekezdésében, illetve a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ltv.) 34. § (1) és 36. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.
1. § E rendelet hatálya kiterjed Gomba Község Önkormányzata tulajdonában lévő lakásokra és a nem lakás céljára szolgáló helyiségekre (a továbbiakban: helyiség).
2. § E rendelet alkalmazása során használt fogalmakra a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) és a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvényben (Ltv.) foglalt értelmező rendelkezések és meghatározások az irányadók.
A LAKÁSBÉRLETRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK
3. § Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások elsősorban az önkormányzat és szervei feladatainak ellátásához szükséges személyek elhelyezését szolgálják (szolgálati lakás).
4. § Önkormányzati lakás bérbe adható továbbá – a képviselő-testület erre vonatkozó, egyedi döntése alapján – az önhibájukon kívül rendkívüli helyzet (különösen természeti csapás, tűz, földrengés, árvíz stb.) következtében fedél nélkül maradt személyek átmeneti elhelyezése céljából.
5. § Az önkormányzati lakás bérlőjét a képviselő-testület jelöli ki, a bérleti szerződés megkötésével, az egyéb bérbeadói jogok gyakorlásával, illetve a bérbeadói kötelezettségek teljesítésével a képviselő-testület a polgármestert bízza meg.
6. § [2](1) Az önkormányzati lakások bérlői által fizetendő lakbér (továbbiakban: lakbér) megállapítása az Ltv. 34. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltaknak megfelelően történik.
(2) Az önkormányzati lakások bérlői által fizetendő lakbér mértékének megállapítására irányadó szempontokat a rendelet 1. sz. melléklete rögzíti.
(3) Az önkormányzati lakások bérlői által fizetendő lakbérek összegét a rendelet 2. sz. melléklete írja elő.
A szolgálati lakásra vonatkozó speciális szabályok,
a szolgálati lakás bérlőjének kijelölése
7. § Szolgálati lakás bérletére csak az jogosult, aki az önkormányzatnál vagy intézményénél, illetőleg az önkormányzat területén oktatási, egészségügyi, közrendvédelmi feladatokat ellátó intézménynél vagy szervnél közalkalmazotti-, közszolgálati jogviszonyban vagy munkaviszonyban áll.
8. § A szolgálati lakás bérlőjét a képviselő-testület a polgármester, illetve az intézmény vezetőjének javaslatára jelöli ki.
A lakásbérlet szabályai
9. § A bérleti szerződés csak határozott időre vagy feltétel bekövetkeztéig, a közalkalmazotti, közszolgálati jogviszony vagy munkaviszony fennállásának időtartamára köthető. A határozott idejű bérlet tartama legfeljebb 5 év.
10. § A lakbér mértékét e rendelet melléklete határozza meg.
11. § (1) Az önkormányzati lakásba a bérlő a bérbeadó írásbeli hozzájárulása nélkül is befogadhatja házastársát, gyermekét (örökbefogadott, mostoha- és nevelt gyermekét), jogszerűen befogadott gyermekétől született unokáját, valamint szülőjét (örökbefogadó, mostoha-, és nevelő szülőjét).
(2) Egyéb személyek befogadásához a bérbeadó előzetes írásbeli engedélye szükséges.
12. § Az, akit a bérlő a bérbeadó hozzájárulása nélkül fogadhat be a lakásba, a lakásbérleti jog folytatására jogosult, ha a bérlő a lakásba befogadta és a bérlő halálakor életvitelszerűen a lakásban lakott.
13. § A lakást érintő öröklési, tartási szerződés nem köthető.
14. § (1) A lakás vagy annak egy része albérletbe nem adható.
(2) A lakás vagy annak egy része nem lakás céljára nem hasznosítható.
A felek jogai és kötelezettségei
15. § A bérbeadó a lakást komfortfokozatának megfelelő lakásberendezéssel együtt a szerződésben meghatározott feltételekkel és időpontban, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban köteles a bérlőnek átadni.
16. § A bérleti szerződés megszűnésekor a bérlő köteles a lakást és a lakásberendezéseket rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a bérbeadónak visszaadni.
17. § (1) A bérbeadó köteles gondoskodni:
a) az épület karbantartásáról;
b) az épület központi berendezéseinek állandó üzemképes állapotáról;
c) a közös használatra szolgáló helyiségek állagában, továbbá e helyiségek berendezéseiben keletkezett hibák megszüntetéséről.
18. § (1) Amennyiben a bérlő a bérbeadó kötelezettségét átvállalja, a bérlő csak abban az esetben jogosult lakbérmérséklésre, amennyiben erről a bérbeadóval előzetes írásbeli megállapodás született.
(2) A lakbérmérséklés mértékére és időtartamára a felek (1) bekezdés szerinti megállapodása az irányadó.
19. § (1) Amennyiben a lakáson olyan munkálatok elvégzése válik szükségessé, amelyek a bérbeadó feladatát képezik, a bérlő köteles erről a bérbeadót haladéktalanul értesíteni, a bérbeadó pedig köteles azokat elvégezni vagy elvégeztetni.
(2) Életveszélyt okozó, továbbá a lakás rendeltetésszerű használatát lényegesen akadályozó hibák esetén – amennyiben hiba elhárítása a bérbeadó kötelezettsége – a bérbeadó köteles haladéktalanul intézkedni az elhárítás iránt.
(3) Amennyiben a bérbeadó az azonnali beavatkozást igénylő munkát írásbeli egyeztetés ellenére sem végzi el, a szükséges munkálatokat a Bérlő is elvégezheti, illetve elvégeztetheti, és a számlával igazolt, indokolt költségének egy összegben való megtérítését igényelheti.
20. § A bérlő a lakbért a bérleti szerződésben meghatározott összegben, havonta előre, legkésőbb a hónap 10. napjáig köteles megfizetni.
21. § (1) A bérlő köteles gondoskodni:
a) a lakás burkolatainak, nyílászáróinak és berendezéseinek a karbantartásáról, felújításáról, pótlásáról, illetőleg cseréjéről;
b) a lakáshoz tartozó terület (udvar, kert) gondozásáról, valamint a lakáshoz tartozó járdaszakaszon a hó eltakarításáról, a síkosság megszüntetéséről.
(2) Amennyiben az (1) bekezdésben meghatározott munkák a bérbeadó mulasztása vagy az épület felújítása, továbbá a vezetékhálózat meghibásodása miatt válnak szükségessé, akkor azok elvégzéséről a bérbeadó köteles gondoskodni.
22. § A bérbeadó rendszeresen, de legalább évi egy alkalommal ellenőrzi, hogy a bérlő a kötelezettségeinek eleget tesz-e. Az ellenőrzést a bérlő tűrni köteles, az azonban nem járhat a bérlő szükségtelen zavarásával.
A lakásbérlet megszűnése, megszüntetése
23. § (1) Megszűnik a lakásbérlet, ha
a) a felek a szerződést közös megegyezéssel megszüntetik;
b) a lakás megsemmisül;
c) az arra jogosult felmond;
d) a szerződésben meghatározott feltétel bekövetkezett;
e) megszűnt a bérlő 7. § szerinti jogviszonya.
24. § A lakásbérlet megszűnésének napját követő 15 napon belül a bérlő köteles a lakást tisztán, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban a bérbeadó részére visszaadni.
25. § A 23. § alapján történő lakásbérlet megszűnés esetén cserelakásra, elhelyezésre a bérlő nem tarthat igényt.
26. § (1) A bérbeadó a szerződést írásban felmondhatja, ha
a) a bérlőnek 3 hónapot meghaladó lakbérhátraléka van és azt írásbeli felszólítás ellenére 8 napon belül nem fizeti meg.;
b) a bérlő a szerződésben vállalt vagy jogszabályban, illetve e rendeletben előírt egyéb lényeges kötelezettségét a bérbeadó írásbeli felszólítása ellenére nem teljesíti;
c) a bérlő vagy a vele együttlakó személyek a bérbeadóval vagy a lakókkal szemben az együttélés követelményeivel ellentétes, botrányos, tűrhetetlen magatartást tanúsítanak;
d) a bérlő vagy a vele együttlakó személyek a lakást rongálják, vagy rendeltetésével ellentétesen használják.
(2) A felmondási idő 15 nap.
27. § Helyiséget határozott időre, írásban benyújtott kérelem alapján lehet bérbe adni abban az esetben, ha az önkormányzat az alapfeladata ellátásához azt nem veszi igénybe, illetve a helyiség rendeltetésszerű használatát a bérbeadás nem akadályozza.
28. § Az önkormányzat tulajdonában lévő helyiség bérbeadásának feltételeit – a Ltv. rendelkezéseinek figyelembevételével – az önkormányzat esetenként határozza meg.
29. § A bérleti szerződésnek a törvényben szabályozott kötelező tartalmi elemein kívül minden esetben tartalmaznia kell a bérbe adott helyiség használatának célját.
30. § A bérlő a helyiség bérleti jogát másra nem ruházhatja, el nem cserélheti, a helyiséget albérletbe nem adhatja.
31. § Az önkormányzat tulajdonában lévő helyiségek bérleti díjának mértékét a képviselő-testület határozatával állapítja meg.
32. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
33. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Gomba Község Önkormányzatának az Önkormányzat tulajdonában lévő lakások lakbérének mértékéről, valamint a nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérletéről szóló 13/2008. (IV. 25.) számú képviselő-testületi rendelete, valamint az annak módosításáról szóló 26/2009. (XI. 20.) számú képviselő-testületi rendelet.
34. § E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek megfelelést szolgálja.
Gomba, 2010. március 25.
Lehota Vilmos sk. Kósa Erzsébet Anikó sk.
polgármester jegyző
Kihirdetési záradék:
A rendelet kihirdetése
2010. március 26-án,
egységes szerkezetbe foglalása
2011. november 18-án megtörtént.
Gomba, 2011. november 18.
Kósa Erzsébet Anikó
jegyző
A lakbér mértéke megállapítására irányadó szempontok
(a lakás becsült forgalmi értékéhez viszonyítva, %-ban):
Felújítási alap 1,5 %
Éves becsült karbantartási költség 0,4 %
Éves becsült üzemeltetési költség 0,1 %
Közüzemi díj nemfizetés esetén fennálló
tulajdonosi helytállás kockázata 0,1 %
Az ingatlanban fekvő anyagi erőforrások
immobilitásával összefüggő veszteség 2,7 %
__________________________________________________________________
A lakásra fordítandó éves becsült költség 4,8 %
A lakásra fordítandó havi becsült költség 0,4 %
A lakbér mértékének megállapítása
A havonta fizetendő lakbér mértéke a lakások becsült forgalmi értékének - a szükséges felújítási, karbantartási, üzemeltetési, adminisztrációs költségek, valamint az esetlegesen előforduló bérlői nemfizetésből adódó közüzemi díj hátralékokért való tulajdonosi helytállás kockázata figyelembevételével – az adott lakás becsült forgalmi értékének havi 0,4 %-a.
2. számú melléklet a 6/2010. (III.26.) számú rendelethez[3]
A lakbér mértéke
az egyes önkormányzati tulajdonú lakásokra vonatkozóan:
Gomba, Bercsényi u. 32. 9.052,- Ft/hó
Gomba, Kossuth tér 14. 21.200,- Ft/hó
Gomba, Rózsa u. 10. 40.000,- Ft/hó
Gomba, Dózsa György u. 11. 6.280,- Ft/hó
[1] Módosította a 24/2010. (XII.10.) sz., 10/2011. (VI.30.) sz. és a 19/2011. (XI.18.) sz. önkormányzati rendelet
[2] Módosította és kiegészítette a 24/2010. (XII.10.) sz. önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályba lépése: 2011.01.01.
[3] Módosította a 19/2011. (XI.18.) sz. rendelet