VISSZA az alaprendeletekhez VISSZA a főoldalra
32/2008. (XII.12.) sz. rendelet
a helyi adókról[1]
/egységes szerkezetben az 1/2009. (II.6.) , a 25/2010. (XII.10.), a 28/2010. (XII.16.) a 7/2011. (IV.15.) és a 28/2012. (XII. 30.) sz. rendeletekkel/
Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (továbbiakban: helyi adókról szóló törvény) 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a helyi adókról az alábbi rendeletet alkotja:
I.
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1.§ (1) Gomba Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a község közigazgatási területén
a) építményadót,
b) telekadót,
c)[1]
d) helyi iparűzési adót
vezet be.
2. § (1) Ha e rendelet másként nem rendelkezik, a rendelet alkalmazásában adóalany
a) a magánszemély,
b) a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság,
c) a magánszemélyek jogi személyiséggel nem rendelkező személyi egyesülése.
II.
ÉPÍTMÉNYADÓ
Az adókötelezettség keletkezése
3. § (1) Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő építmények közül a lakás és a nem lakás céljára szolgáló épület, épületrész (a továbbiakban együtt: építmény).
(2)[2]
Az adó alanya
4. § Az építményadó alanyára irányadó rendelkezést a helyi adókról szóló törvény tartalmaz.
Adómentesség
5. § (1) Mentes az adó alól:
a) a szükséglakás,
b) a gyógy- vagy üdülőhelynek nem minősülő kistelepülésen fekvő komfort nélküli lakásból 100 m2,
c) a szociális, egészségügyi és gyermekvédelmi, illetőleg a nevelési-oktatási intézmények céljára szolgáló helyiség,
d) a költségvetési szerv, az egyház tulajdonában álló építmény,
e) az ingatlan-nyilvántartási állapot szerint állattartásra vagy növénytermesztésre szolgáló épület vagy az állattartáshoz, növénytermesztéshez kapcsolódó tároló épület (pl. istálló, üvegház, terménytároló, magtár, műtrágyatároló), feltéve, hogy az épületet az adóalany rendeltetésszerűen állattartási, növénytermesztési tevékenységéhez kapcsolódóan használja.
f) az épülethez tartozó fedett és három oldalról zárt külső tartózkodók (lodzsa, fedett és oldalt zárt erkélyek), a garázs, a fedett terasz, tornác, lakások esetében a pinceszinten (a csatlakozó terepszint alatt) kialakított helyiségek teljes alapterülete
Az adó alapja
6. § Az adó alapja az építmény m2-ben számított hasznos alapterülete.
Az adó mértéke
7.[3] § (1) A képviselő-testület az építményadó mértékének meghatározásakor a település közigazgatási területén belül a földrajzi elhelyezkedés alapján övezeteket jelöl ki az alábbiak szerint:
a) I. övezet: Gomba Község Önkormányzata Képviselő-testületének a település helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről szóló 3/2003. (II.5.) sz. rendelete 5. §-ában meghatározott valamennyi övezet az 5. § (1) bekezdés e) pontjában rögzített ÜH hétvégiházas (horgásztanyás) üdülőterület kivételével.
b) II. övezet: Gomba Község Önkormányzata Képviselő-testületének a település helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről szóló 3/2003. (II.5.) sz. rendelete 5. § (1) bekezdés e) pontjában rögzített ÜH hétvégiházas (horgásztanyás) üdülőterület.
(2) Az adó évi mértéke a 6. §-ban meghatározott adóalap figyelembevételével
a) az (1) bekezdés a) pontjával meghatározott I. övezetben 70 Ft/m2,
b) az (1) bekezdés b) pontjával meghatározott II. övezetben
ba) a 20 m2 alapterületet meg nem haladó nagyságú épület esetén 350 Ft/m2,
bb) a 20 m2 alapterületet meghaladó nagyságú épület esetén 7.000,- Ft és a 20 m2 fölötti alapterületrész után négyzetméterenként további 450,- Ft.
c) a 7. § (1) bekezdés b) pontjával meghatározott övezetben az adó évi mértéke nem haladhatja meg a 12.000,- Ft-ot .
Adófelfüggesztés
8. § Adófelfüggesztés alkalmazása esetén a helyi adókról szóló törvény rendelkezései az irányadók.
III.
TELEKADÓ
Az adókötelezettség keletkezése
9. § Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő beépítetlen belterületi földrészlet (a továbbiakban: telek).
Az adó alanya
10. § A telekadó alanyára irányadó rendelkezést a helyi adókról szóló törvény tartalmaz.
Adómentesség
11. § (1) Mentes az adó alól:
a) az építési tilalom alatt álló telek a tilalom ideje alatt,
b) a helyi és helyközi menetrendszerinti tömegközlekedést lebonyolító adóalany, az e célra használt telek után,
c) a teleknek a helyi adókról szóló törvény 11. § (2) bekezdésében meghatározott része,
d) a szociális, egészségügyi és gyermekvédelmi, illetőleg a nevelési-oktatási intézmények céljára szolgáló helyiség, és a költségvetési szerv, az egyház tulajdonában álló építményekhez tartozó teleknek az a része, amely a helyi adókról szóló törvény 11. § (2) bekezdésében meghatározott mértéket meghaladja,
e) az épülethez, az épületnek nem minősülő építményhez, nyomvonal jellegű létesítményekhez tartozó - jogszabályban vagy hatósági előírásban megállapított - védő (biztonsági) terület;
f) az erdő művelési ágban nyilvántartott telek.
(2)[4] Mentes az adó alól annak a teleknek a 11. § (1) bekezdés c) pontjában meghatározott részén túli teljes területe, amelyen építmény áll, és utána építményadó kivetésére kerül sor.
(3) Mentes az adó alól
a) az építményadó kivetésével érintett belterületi ingatlan területéből a beépítésre szánt területek övezeti meghatározása szerint kialakítható legkisebb telekméret kétszeresének megfelelő terület,
b) a teleknek az a) pontban meghatározott telekméretet meghaladó területe is abban az esetben, ha a telek nem, vagy csak nyúlványos (nyeles) telekként osztható meg.
Az adó alapja
12. § Az adó alapja a telek m2-ben számított területe.
Az adó mértéke
13[5]. § (1) A képviselő-testület a telekadó mértékének meghatározásakor a település közigazgatási területén belül a földrajzi elhelyezkedés alapján övezeteket jelöl ki az alábbiak szerint:
a) I. övezet: Gomba Község Önkormányzata Képviselő-testületének a település helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről szóló 3/2003. (II.5.) sz. rendelete 5. §-ában meghatározott valamennyi övezet az 5. § (1) bekezdés e) pontjában rögzített ÜH hétvégiházas (horgásztanyás) üdülőterület kivételével.
b) II. övezet: Gomba Község Önkormányzata Képviselő-testületének a település helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről szóló 3/2003. (II.5.) sz. rendelete 5. § (1) bekezdés e) pontjában rögzített ÜH hétvégiházas (horgásztanyás) üdülőterület.
(2) Az adó évi mértéke a 12. §-ban meghatározott adóalap figyelembevételével
a) beépítetlen, építési teleknek nem minősülő belterületi földrészlet után a 13. § (1) bekezdés a)-b) pontjában meghatározott övezetekben 0 Ft/m2;
b) az (1) bekezdés a) pontjával meghatározott I. övezetben a beépítetlen, építési teleknek minősülő belterületi földrészlet után 3 Ft/m2.
c) az (1) bekezdés b) pontjával meghatározott II. övezetben a beépítetlen, építési teleknek minősülő belterületi földrészlet után 50 Ft/m2,
d)[6]
(3)[7] A 13. § (1) bekezdésével meghatározott övezetekben az adó évi mértéke nem haladhatja meg a 7.000,- Ft-ot.
IV.
IDEGENFORGALMI ADÓ[8]
Az adókötelezettség keletkezése, az adó alanya[9]
14. §[10]
Az adómentesség[11]
15. §[12]
Az adó alapja[13]
16. §[14]
Az adó mértéke[15]
17. §[16]
V.
HELYI IPARŰZÉSI ADÓ
Az adókötelezettség, az adó alanya
18.§ (1) Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén állandó, vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozási tevékenység (továbbiakban: iparűzési tevékenység).
(2) Az adó alanya a vállalkozó.
(3) Az adóköteles iparűzési tevékenység: a vállalkozó e minőségben végzett nyereség-, illetőleg jövedelemszerzésre irányuló tevékenysége.
Az adó alapja, az adó mértéke
19. § A helyi iparűzési adó alapját a helyi adókról szóló törvény 39. §-a alapján kell meghatározni.
20. § Az adó mértéke
(1) állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adóalap 2%-a.
(2) a helyi adókról szóló törvény 37. § (2) bekezdés b) és c) pontja szerint tevékenység-végzés után naptári naponként 5.000.- Ft.
Mentesség, kedvezmény
21. § A 2009. január 1. után bejelentkezett vállalkozók esetében mentes az iparűzési adófizetési kötelezettség alól az, akinek az adóalapja nem haladja meg a 2 millió forintot.
VI.
ELJÁRÁSI SZABÁLYOK
22. § (1) Az önkormányzati adóhatóság az e rendelettel bevezetett helyi adókat – a helyi iparűzési adó és az adóbeszedéssel megállapított idegenforgalmi adó kivételével - kivetéssel állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdés szerinti helyi adók kivetése az adózó bevallása, bejelentése, illetőleg adatszolgáltatása alapján történik.
(3) Az adóalany a bevallást a rendelet mellékleteiben meghatározott bevallási nyomtatványon nyújthatja be.
(4) Az adóhatóság a fizetendő adóról, az adófizetés módjáról és idejéről, továbbá - ha törvény előírja - az adóalapról, az adómentességről vagy adókedvezményről a bevallás (bejelentés) adatai alapján határoz.
(5) Az adózónak az adókötelezettséget érintő változást a bekövetkezéstől számított 15 napon belül kell az adóhatóságnál bejelentenie. Nem kell újabb bevallást tenni, amíg a helyi adót (adókötelezettséget) érintő változás nem következik be.
(6)[17] A képviselő-testület az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 2. sz. melléklet II. pontjában az önkormányzati adóhatósághoz teljesítendő befizetésekre előírt határidőktől eltérően az adóbevezetés évében a jelen rendelettel megállapított építményadó, telekadó és idegenforgalmi adó megfizetésére vonatkozó határidőket az alábbiak szerint állapítja meg:
a) Építményadó, telekadó
Az adózónak 2009-ben félévenként, két egyenlő részletben kell az adót
az adóév június 15-ig, illetve
szeptember 15-éig
megfizetnie.
b) Idegenforgalmi adó:
Az adóköteles épület utáni adót 2009-ben a magánszemélynek félévenként, két egyenlő részletben
az adóév június 15-ig, illetve
szeptember 15-éig
kell megfizetnie.
VII.
ÉRTELMEZŐ, ÁTMENETI ÉS HATÁLYBA LÉPTETŐ RENDELKEZÉSEK
Értelmező rendelkezések
23. § A rendeletben nem szabályozott kérdésekben a helyi adókról szóló törvény és az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (továbbiakban: Art.) rendelkezéseit kell alkalmazni.
24. § (1) E rendelet alkalmazásában az értelmező rendelkezéseket a helyi adókról szóló törvény szabályozása szerint kell figyelembe venni.
(2) E rendelet alkalmazásában
a) építési telek a beépítésre szánt területen fekvő, az építési szabályoknak (országos településrendezési és építési követelményeknek) megfelelően kialakított és közútról vagy önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthető telek.
b) beépítésre szánt területek övezeti meghatározása: a település helyi építési szabályzatáról és Szabályozási tervéről szóló hatályos önkormányzati rendelet építési övezetekre vonatkozó részletes építési előírásait tartalmazó II. fejezetében szabályozott övezeti meghatározás
Hatályba léptető rendelkezések
25. § (1) A rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel 2009. január 1-jétől kell alkalmazni.
(2)[18] E rendelet 11. § (3) bekezdése 2015. január 1-jén lép hatályba.
(3)[19] E rendelet 11. § (2) bekezdése és a 13, § (3) bekezdése 2015. január 1-jén hatályát veszti.
26. § Gomba Község Önkormányzatának képviselő-testülete jelen rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályon kívül helyezi a helyi iparűzési adóról szóló 10/2004. (VII.01.) számú, és a magánszemélyek kommunális adójáról szóló 11/2004. (VII.01.) számú rendeletét, illetve az annak módosításáról szóló 24/2004. (XI.25.) sz., 18/2005. (XII.15.) sz, 10/2006. (XII.14.) sz. rendeleteit.
27. § Az e rendelet 26. §-ával hatályon kívül helyezett rendeletek alkalmazása során keletkezett mentességekre, kedvezményekre és hátralékok behajtására az Art. és a helyi adókról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
Gomba, 2008. december 11.
Kósa Erzsébet Anikó sk. Lehota Vilmos sk.
jegyző polgármester
Kihirdetési záradék:
A rendelet kihirdetése
2008. december 12 –én
egységes szerkezetbe foglalása
2012. december 30-án megtörtént.
Gomba, 2012. december 30.
Kósa Erzsébet Anikó sk
jegyző
[1] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a Hatályba lépése: 2011. január 1.
[2] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 2. §-a Hatályba lépése: 2011. január 1.
[3] Módosította a. 28/2010. (XII. 16.) sz. rendelet 1. §-a Hatályba lépése: 2011. január 1.
[4] Módosította a 7/2011. (IV.15.) sz. rendelet 1. §-a Hatályba lépése: 2011. január 1.
[5] Módosította a. 28/2010. (XII. 16.) sz. rendelet 2. §-a Hatályba lépése: 2011. január 1.
[6] Hatályon kívül helyezte a 7/2011. (IV.15.) sz. rendelet 4. § (2) bekezdése
[7] Kiegészítette a 7/2011. (IV.15.) sz. rendelet 2. §-a Hatályba lépése: 2011. január 1.
[8] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[9] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[10] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[11] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[12] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[13] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[14] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[15] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[16] Hatályon kívül helyezte a 25/2010. (XII.10.) sz. rendelet 1. §-a
[17] Kiegészítette az 1/2009. (II.6.) sz. rendelet 1. §-a Hatályos: 2009. január 1-től
[18] Módosította a 28/2012. (XII. 30.) sz. rendelet 1. §-a
[19] Módosította a 28/2012. (XII. 30.) sz. rendelet 1. §-a
a helyi adókról szóló 32/2008. (XII.12.) sz. rendelethez
Építményadó bevallás
"É" Építményadó bevallás (főlap) kitöltési útmutató
a helyi adókról szóló 32/2008. (XII.12.) sz. rendelethez
Építményadó bevallás "ÉA" jelű (lakásokról) és "ÉB" jelű (nem lakás céljára szolgáló épületekről) betétlapjai
"ÉA" "ÉB" "A" betétlap kitöltési útmutató "B" betétlap kitöltési útmutató
a helyi adókról szóló 32/2008. (XII.12.) sz. rendelethez
Telekadó bevallás
"T" Telekadó bevallás kitöltési útmutató
a helyi adókról szóló 32/2008. (XII.12.) sz. rendelethez
Megállapodás adóval kapcsolatos kötelezettségekről és jogokról
"M"
Adó-felfüggesztési nyomtatvány építményadóhoz
"F"